GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-03-2024 05:33

Kazım Kurt 100. Yıl Kültür Merkezi’ni görkemli bir törenle hizmete açtı Kazım Kurt: “Korkma Eskişehir, biz bundan sonra daha iyisini yapacağız”

Kazım Kurt 100. Yıl Kültür Merkezi’ni görkemli bir törenle hizmete açtı Kazım Kurt: “Korkma Eskişehir, biz bundan sonra daha iyisini yapacağız”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ‘Vizyon Projeleri’ içinde yer alan Odunpazarı Belediyesi 100. Yıl Kültür Merkezi’ni törenle hizmete açtı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel’in de katıldığı açılış töreninde konuşan Başkan Kurt, “Beş kuruş kredi kullanmadık, borçlanmadık. Bu binayı, Odunpazarı halkının tasarrufuyla, Odunpazarı Belediyesi'nin tasarruflu yönetimiyle bitirdik. Araç kiralamadığımız için 18 tane halk merkezi, 16 tane kreş, 12 tane halı saha, onlarca kütüphane, gençlik merkezleri, belediye hizmet alanları, binaları yaptık. Eskişehir, korkma biz bundan sonra daha iyisini yapacağız” dedi.

 

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Yenikent, Yıldıztepe, Gültepe, Büyükdere ve Çankaya mahalleleri başta olmak üzere yaklaşık 80 bin kişiye hitap edecek olan 100. Yıl Kültür Merkezi’ni törenle hizmete açtı. Gerçekleştirilen 100. Yıl Kültür Merkezi’nin açılışına Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, MYK Üyesi ve Gölge Sağlık Bakanı Zeliha Aksaz Şahbaz, PM üyesi Armağan Erdoğan, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, CHP’nin Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB) Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, iş insanı İsmail Ilgaz, Odunpazarı Bölgesi’nin mahalle muhtarları ile çok sayıda Eskişehirli katıldı. Büyük bir coşkunun hakim olduğu açılış töreni, adeta bir miting havasında geçti. Açılışa katılanlar Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u alkışlar ve ‘Halkçı Başkan’ sloganları ile karşıladı.

 

BU BİNAYI ODUNPAZARI HALKININ TASARRUFU VE ODUNPAZARI BELEDİYESİ'NİN TASARRUFLU YÖNETİMİYLE BİTİRDİK

Odunpazarı Belediyesi 100. Yıl Kültür Merkezi’nin açılış töreninde konuşan Başkan Kurt, bu merkezin temelini 14 Ocak 2023’te attıklarını söyledi. Temel atıldıktan 14 ay sonra da açılış

 

 

yaptıklarını belirten Başkan Kurt, “Şu anda açmakta olduğumuz pazar yeri ve kültür merkezi çok maceralı bir yolculuktan sonra bitti. Demokratik katılımcı belediye yönetiminin en iyi örneğini burada verdik. Kooperatifimizle, derneğimizle, mahalle meclisimizle, muhtarlığımızla birlikte karar verdik. Adalet ve Kalkınma Partili Büyükşehir Belediye Meclisi’nin çoğunluğuna karşı birlikte mücadele ettik. Birlikte direndik, davalar açtık. Onun sonucunda bu inşaatı yapabilme hakkını elde ettik. Onun için buraya hepimizin çok iyi sahip çıkması lazım. Burada bu bölgenin temel ihtiyaçlarının tamamını giderecek hazırlık yapıldı, çalışma yapıldı. Proje 117 milyon TL'ye ihale edildi. Ama bizim ihalemizin hemen ardından 6 Şubat depremi oldu, Türkiye'de ekonomi durdu. Türkiye'de inşaat işleri durdu ve pek çok inşaat şirketi doğal olarak araçlarını deprem bölgesine gönderdi. İşimiz aksadı. Buna rağmen süresi içerisinde bu inşaatı bitiren Ilgazlar AŞ'ye ve yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle bir genelge yayınlandı. Süre uzatımı ve fiyat farkları söz konusu oldu. Zaten ekonomi kötüydü. Bir de bu eklenince 200-210 Milyon TL civarında bir bedelle burası bitmiş oldu. Beş kuruş kredi kullanmadık, borçlanmadık. Bu binayı, Odunpazarı halkının tasarrufuyla, Odunpazarı Belediyesi'nin tasarruflu yönetimiyle bitirdik. Araç kiralamadığımız için 18 tane halk merkezi, 16 tane kreş, 12 tane halı saha, onlarca kütüphane, gençlik merkezleri, belediye hizmet alanları, binaları yaptık. Bunları görmeyenler bari Yenikent'ten geçerken burayı görsün. Eskişehir, korkma biz bundan sonra daha iyisini yapacağız. Bize güvenin, merak etmeyin. Eskişehir'de 1 Nisan'dan sonra yepyeni bir dönem başlıyor. Sayın Genel Başkanım,  Eskişehir'deki merkez 3-0 tamam. 4 tane ilçemiz vardı, ona en az 4 tane daha eklemeye söz veriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.

 

KAZIM KURT'A BU ÖRNEK ÇALIŞMA İÇİN ÖZELLİKLE TEŞEKKÜR EDİYORUM.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Bugün bir hafta sonra tekrar Eskişehir'deyiz. Eskişehir’i, Eskişehirlileri seviyoruz. Eskişehir'e hizmet edenleri bu güzel kenti bugünlerine getirenleri ve yarınlarına taşıyacak olanları seviyoruz. Sizinle birlikteyiz. Bugün Genel Başkan Yardımcımla parti meclisi üyelerimizle birlikte huzurunuzdayız. Türkiye'nin gündeminde yerel seçimler var. Yerel seçimlerin gündeminde bugünkü iki açılış var. Hem burada yapacağımız bu kültür merkezinin açılışı, hem de Yılmaz Büyükerşen Hocam'ın Eskişehir'e yaptığı hizmetlerin yıllardır süren yatırımların kazandırdığı mekanların içinde ayrıca titizlendiği, önem verdiği Yüzüncü Yıl Camii'nin açılışını yapmak üzere buraya geldik. Birkaç dakikadır dinlediklerim herhalde bir Genel Başkanı, sosyal demokrat bir partinin genel başkanını en memnun edecek şeyler. Hep anlattıklarının nasıl hayata geçtiğini gözlerimizle gördüğümüz bir açılış törenindeyiz. Eskişehir'e yakışır, muhtarlar

geliyor konuşuyor, selamlıyorlar. Daha sonra buranın yıllar önce bir kapalı pazar yeri olma

 

şartıyla belediyeye bırakıldığını, sonra burayla ilgili kararların mahalle meclislerinde verildiğini söylediler. Türkiye'nin dört bir yanında benim belediye başkan adaylarım, kenti o kentin sakinleriyle, mahalleleri o mahallelerin meclisleriyle yönetmeyi vaat ediyorlar. Mahalle meclisinin aldığı kararla buraya sadece bir kapalı pazar yeri değil çok amaçlı bir kültür merkezi kazandırılıyor. 300 kişilik bir salon kazandırılıyor. 6 katlı binanın her katında

başka bir işlevi olan muhteşem bir yer kazandırılıyor.

 

İŞTE HALKÇI BELEDİYECİLİK BU DEMEK

Ve bu yapılırken bir şey daha ortaya çıkıyor; Adalet ve Kalkınma Partili belediyelerin tamamen ihalelerle yaptığı işleri ve araç kiralama işlerini bir ihale açıp müteahhite kazandırmak yerine, Odunpazarı Belediyesi hizmetleri kendi kendine görüyor. Hem de istihdam yaratıyor. Yani AK Partili belediyeler, şoförlü araçlar kiralarken çöp taşıma işlerini çeşitli işleri, hepsini ihalelerle yaparken. Odunpazarı Belediyesi, araç kiralama ihaleleri yerine araçları kendi satın aldığı, şoförünü kendi istihdam ettiği için 200 milyonun üzerinde tasarruf ediyor. Kampanyada israfı bitirdik, tasarrufu ve hizmeti getirdik diye anlatıyoruz.  O, 200 milyon lira bu büyük ekonomik krizde inşaat maliyeti bu kadar artarken 80 bin nüfusa sahip 5 mahalle meclislerinin kararıyla buraya geliyor, böylesine devasa bir yatırım yapıyor.

İşte, halk için halkla birlikte yönetmek, halkçı belediyecilik, sosyal demokrat belediyecilik, sosyal belediyecilik bu demek. Ben Odunpazarı Belediye Başkanımız Kazım Kurt'a bu örnek çalışma için özellikle teşekkür ediyorum.

 

BUGÜN ESKİŞEHİR'İ TÜRKİYE DEĞİL DÜNYA KONUŞUYOR

Sağ olsun, var olsun. Eskişehir’de muhteşem bir ekip var. Ahmet Ataç her salı günü meclise belki de hayatında ilk kez meclisi, ilk kez başkenti gören her yaştan kadınları yollar. Ben. onlardan her geldiğimde Eskişehir belediyeciliğini görürüm. Burada esas olan şey gönül belediyeciliği. Gelen herkes Ahmet Ataç'tan evladından kardeşinden, abisinden bahseder gibi bahseder. Kazım Kurt'u öve öve yere göğe sığdıramazlar. Kim geliyorsa Eskişehir'den geldiğinde Yılmaz Büyükerşen'den bahsetmeden, onunla duyduğu gururu ifade etmeden bizim odamızdan ayrılmaz. Türkiye'nin 81 ilinde anlatıyoruz Eskişehir'i bugünlere getiren bu kuvvetli ekiple gurur duyuyorum. 3 milletvekilim var, 3’ü de çok çalışkan, çok gayretli. 30’lu yaşlarının başında bir il başkanımız var, Cumhuriyet Halk Partisi'nin, örgütünün geleceğe dönük en kıymetli üyelerinden bir tanesi. İlçe başkanlarımıza yönetimlerine, kadın kollarına, gençlik kollarına teşekkür ediyorum. Kamu hizmeti yapan belediye başkanlarımızla örgütümüzün Cumhuriyet Halk Partisi'nin bütünleşmesini görüyoruz. O bütünleşmeyi de her

Eskişehirlinin gözünde görüyorum, gönlünde görüyorum. Bir gözüm hep Eskişehir'de, çünkü

 

burada bozkırın ortasında bir mucize gerçekleşti. Bugün Eskişehir'i Türkiye değil dünya konuşuyor. Türkiye değil dünya gelmek görmek istiyor. Bu yerel yönetim mucizesinin çok önemli bir kilometre taşındayız. Tecrübe geçmişteki başarıları bir yere kadar getirirken bir yandan kadrolarını yetiştirdi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin en önemli verdiği şey; gençlerdir, kadınlardır. Bir Cumhuriyet kadınını yetiştirdi. Şimdi Yılmaz Büyükerşen hoca kendi ekibinden, kendi genel sekreterini Eskişehirlilerin takdirleriyle, onların onaylarıyla, onların teveccühleriyle bu mucizevi kent değişim ve dönüşümünü sürdürmek üzere gözü arkada kalmadan gönül rahatlığıyla Ayşe Ünlüce’ye devrediyor. Biz de kendisine yolu açık olsun diyoruz. Hemen her hafta on günde bir buradayım, gelmeye devam edeceğim. Eskişehir'deki bu muhteşem bayrak yarışına tanıklık etmeye devam edeceğim. Eskişehir, Eskişehir'i, Cumhuriyete yakışır, Cumhuriyet kentine yakışır, bir şekilde bir Cumhuriyet kadınına yönettirecek. Onunla da gurur duyuyoruz. Eskişehirlilerle de gurur duyuyoruz.

 

ESKİŞEHİR'İ KİMSEYE PEŞKEŞ ÇEKTİRMEYİZ

Tabii her seçim umudu barındırır içinde, ama demokrasinin gereği bir riski de barındırır. Eskişehir'in daha bir yıl önce AK Parti'ye, MHP'ye itirazı olan ve Eskişehirlilerden, Eskişehir'in Cumhuriyetçilerinden, Atatürkçülerinden, AK Parti'ye muhalefet edeceğim diye oy alan; onların yerine biz iktidardayız diye oy alan birisi, o günlerde aynı zamanda o iktidardan şirketlerine yüksek miktarda teşvik alıyormuş. Bu teşviklerin gereğini seçimden hemen sonra partisini değiştirerek Eskişehirlilerin oylarını alıp, bir milli irade hırsızlığıyla, bir siyasi yankesicilikle AK Parti'ye transfer oldu. Şimdi de diyor ki Eskişehir'i ben yöneteyim. Eskişehir'i Kazım Kurt yönetirse Ahmet Ataç yönetirse bugüne kadar hocanın yönettiği gibi Ayşe Ünlüce yönetirse kim kazanıyor? 80 bin Eskişehirli, 5 mahalle kazanıyor, halk kazanıyor. O siyasi irade hırsızı oyları çalıp kaçan kazanırsa ne olacakmış? Dün il başkanımı dikkatli takip ettim. Kapalı bir toplantı, bir vakıf toplantısı, AK Parti'ye yakın bir vakıf toplantısı. Diyor ki; hele bir seçileyim belediyenin bütün imkanlarını bu vakfa açacağım. Milli irade hırsızı beyzade kazanırsa, Birlik Vakfı kazanacakmış, Türgev kazanacakmış, TÜGVA kazanacakmış. Daha beteri Ensar Vakfı kazanacakmış. Sizin paranızı Yılmaz Hoca'nın 25 yıldır Emek emek biriktirdiklerini, Ahmet Ataç'ın Kazım Kurt'un sizin vergilerinizle, su paralarıyla ortaya çıkardıklarınızı onlar hizmete dönüştürür. O, evlatlarımızı koruyamayan istismarcıların Ensar Vakfına Eskişehir'i peşkeş çekecekmiş. Yok öyle şey. Eskişehir burada, Eskişehir'i kimseye peşkeş çektirmeyiz kardeşim. Eskişehir'den sadece Ayşe Ünlüce'ye oy istemiyoruz, Kazım Kurt'a Ahmet Ataç'a oy istemiyorum. Eskişehir'den ilçe belediye başkan adaylarımıza oy istemiyorum. Bu Cumhuriyet kentinde, bu Cumhuriyetin değerleriyle sorunu olan, Cumhuriyetin kurucu kadrolarına

 

minnet değil husumet duyanların, milli irade hırsızına yüz verdiler, Cumhuriyet kentinin

oylarıyla cumhuriyet düşmanlarına alan açmaya çalışanlara 31 Mart'ta en büyük dersi vermelerini bekliyorum. Size inanıyorum, size güveniyorum. Eskişehir hepimizin sevdiği gurur duyduğu bir kenttir. Siz bizim göz bebeğimizsiniz. Eskişehir'e gözünüz gibi bakın. Eskişehir'i, Eskişehir'e gözü gibi bakanlara, gözü gibi bakacak olanlara emanet edin.”

 

KAZIM KURT 100. YIL KÜLTÜR MERKEZİ’YLE ÖRNEK BİR PROJEYE İMZA ATTI

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ayşe Ünlüce, 100. Yıl Kültür Merkezi’nin Yenikent Mahallesi’nin yanı sıra, yakın mahallelere de değer katacağını söyledi. Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’un 100. Yıl Kültür Merkezi’yle örnek bir projeye imza attığını belirterek, “Büyükşehir Belediyesi’nin, Odunpazarı Belediyesi’nin ve Tepebaşı Belediyesi’nin hayata geçirdiği her proje örnek olmaya devam ediyor” dedi.

 

Konuşmaların ardından Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, MYK üyesi Zeliha Aksaz Şahbaz, PM üyesi Armağan Erdoğan, EBB Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, EBB Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, CHP İl Başkanı Talat Yalaz, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, Odunpazarı Belediyesi 100. Yıl Kültür Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. 100. Yıl Kültür Merkezini gezen protokol üyeleri, ardından da tiyatro salonunda düzenlenen törene katıldı.

 

100. YIL KÜLTÜR MERKEZİ 6 KATTAN OLUŞUYOR!

-1. Katında otopark, (Yaklaşık 2.000 m2’lik Otopark alanı. Totalde yaklaşık 110 araçlık park alanı – 1.374 m2’si kapalı otopark 622 m2’si yarı açık otopark)

Zemin katında işyerleri,

1. Katında 144 tezgah/stant için pazaryeri,

2. Katında

- 70 kişilik seminer salonu,

- 705 m2’lik etkinlik ve davet salonu,

3. Katında

- 135 kişilik seminer salonu,

- 700 m2’lik etkinlik ve davet salonu

- 180 kişilik çok amaçlı salon (tiyatro salonu)

4. Katında Sosyal Tesis Alanı bulunuyor.

Ayrıca, merkezde bankamatikler ve elektrikli araç şarj istasyonları bulunuyor. Yine, Kazım Kurt’un Vizyon Projeleri arasında yer alan Gençlik Stüdyosu’nu da bu merkez içerisinde yer alacak.

AdminAdmin