KİMDİR
Giriş Tarihi : 23-05-2023 11:59

CHP Milletvekili Zeynel Emre Biyografisi

Türkiye 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlandı. Vatandaşlar ikinci kez sandığa gitmeye hazırlanırken, milletvekili adayları ise belli oldu. CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre’nin kim olduğu herkes tarafından merak ediliyor. İşte Milletvekili Zeynel Emre’ye dair her şey…

CHP Milletvekili Zeynel Emre Biyografisi

Zeynel Emre kimdir?

Zeynel Emre 1981 yılında Manisa'da doğdu. İlk ve orta öğreniminin ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Zeynel Emre, Bahçeşehir Üniversitesi “Hükümet ve Liderlik Okulu” Sertifika Programı’nı tamamladı.

Siyasete gençlil yıllarında atılan Zeynel Emre Cumhuriyet Halk Partisi üyesi olan Emre, partide Mahalle Delegeliği, İl Delegeliği, Bakırköy İlçe Örgütü Avukatlığı gibi çeşitli kademelerde görev yaptı. Halkla ilişkilerden sorumlu İl Başkan Yardımcılığı da yapan Emre, 2012 -2015 yılları arasında İstanbul İl Sekreterliği görevine seçilerek Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde bu göreve seçilen en genç üyelerden biri oldu.

Daha sonra 2015 yılında yapılan ön seçim sonrasında Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili adayı olan Emre, Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde İstanbul Milletvekili oldu.

Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri ve 2018 Türkiye genel seçimleri'nde tekrar aday gösterildi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili oldu. TBMM Grup Yönetim Üyeliği yapan Emre, 2016 yılında Meclis bünyesinde kurulan 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu üyeliğinde bulundu. Halen TBMM Adalet Komisyonu üyesi ve komisyonun CHP grup sözcüsüdür.

Zeynel Emre 2007 yılında Zeynep Emre ile evlenmiştir. İki çocuğu vardır.

Zehra KüçükZehra Küçük

Zehra Küçük(Web)