GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-01-2024 14:01

2024'te Web3 Ortamında Gezinmek: İndeksleme Platformlarının Yükselişi

Web3 ve blok zinciri teknolojilerinin karmaşıklığı hem fırsatlar hem de zorluklar sunmuştur. Bu zorlukların üstesinden gelmek için yenilikçi platformlar ortaya çıkmakta ve Subsquid, Web3'ün karmaşık dünyasında kullanıcı deneyimini ve verilere erişimi kolaylaştırma konusunda öncülük etmektedir.

2024'te Web3 Ortamında Gezinmek: İndeksleme Platformlarının Yükselişi

dApp'lerin ve diğer zincir üstü teknolojilerin yaygınlaşması, blok zincirindeki verilere erişmek ve bunları manipüle etmek isteyenler için operasyonel bir altyapı katmanını bir gereklilik haline getirmiştir.

2024'ün "kurucular" için önemli bir yıl olmasıyla birlikte, indeksleme araçları hızla web3 ekosisteminin temel bir parçası haline gelerek geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için ihtiyaç duydukları genel verileri aramalarına, bulmalarına, yayınlamalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan bir "hokey sopası anına" tanık oluyoruz.

Sektörde en çok bilinen The Graph (bir zamanlar Web3'ün Google'ı olarak anılıyordu) olurken, Goldsky ve Alchemy gibi firmalar da bu tür hizmetlere olan iştahı göstererek öne çıktı.

Alchemy'nin bir alt grafik barındırma hizmeti olan Satsuma'yı satın alması geçtiğimiz Eylül ayında haberlere konu oldu - kullanıcıları için performansı üç katına çıkardı ancak merkeziyetsizlik pahasına - NXYZ gibileri tarafından desteklenen diğer blok zinciri çözüm yöntemleri ise yine merkeziyetçiliğe dayanıyor... 2024 kurucuları için şu soruyu gündeme getiriyor: Web3'ü merkezi temeller üzerine inşa etmenin ne anlamı var?

Ancak bu merkezi veri çözümleri kalabalığına Subquid dahil oldu... Web3'teki tek gerçek merkezi olmayan ve modüler indeksleme çözümünü daha da yüksek bir performans seviyesiyle (10x+) sunuyor.

Subsquid: Web3 Keşiflerinde Oyun Değiştirici

Subsquid, olağanüstü hızı, maliyet etkinliği ve eşsiz esnekliği ile rakiplerinden ayrılır.

Subsquid, The Graph'ten100-1000 kat daha yüksek hızlarda çalışır. Geleneksel olarak senkronize edilmesi haftalar süren veri talepleri artık saatler içinde gerçekleşerek geliştiricilerin gerçek zamanlı bilgilere erişmesini sağlar ve geliştirme döngülerini önemli ölçüde hızlandırır.

Subsquid'in altyapısının merkezi olmayan yapısı, kullanıcıların geleneksel veri maliyetlerine kıyasla giderlerinde %90-95 oranında bir azalma yaşamasıyla birlikte önemli ölçüdemaliyet tasarrufu sağlar. Bu maliyet verimliliği, geliştiricilerin ve işletmelerin mali yük olmadan blok zinciri verilerinden yararlanmaları için yeni olanaklar sunuyor.

Subsquid'in modüler yapısı, geliştiricilerin onu Web2 tabanlı olanlar da dahil olmak üzere çeşitli araçlarla sorunsuz bir şekilde entegre etmesine olanak tanır. Bu esneklik, çok çeşitli geliştirme ortamlarıyla uyumluluk sağlayarak onu blok zinciri indeksleme, dApp geliştirme ve analitik için çok yönlü bir çözüm haline getirir.

Protokoller Arası Navigasyon: Kapsamlı İçgörülerle Web3 Ekosisteminde Gezinme

Web3, her biri benzersiz özellikler ve yetenekler sunan çeşitli blok zinciri ağlarına sahip çeşitli bir ekosistemdir.

Subsquid, birden fazla blok zinciri ağını destekleyerek çapraz protokol navigasyonunun önemini kabul eder.

Bu yaklaşım, kullanıcıların Web3 ortamının tamamına ilişkin kapsamlı bilgiler edinmesini sağlar. Subsquid ile kullanıcılar, platformlar arasında geçiş yapmaya gerek kalmadan farklı protokolleri keşfedebilir ve merkezi olmayan dünyanın daha uyumlu ve verimli bir şekilde keşfedilmesini teşvik edebilir.

AdminAdmin