GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-03-2023 17:00

Özbeklerden Türkiye'de Nevruz kutlaması

Özbekistan'dan gelen bir grup Özbekli, Özbek Büyukelciligi, Özbeyim Derneği Turkiye'de bir grup destek etkinlikleri yaptı. Başkentin yüksek ve güzel tepelerinden birinde yer alan Görkem kalede planlanan toplantının ev sahipliğini Özbekistan'ın Ankara Büyükelçiliği ve Elçiliğe bağlı olarak düzenlenen Uluslararası "Özbegim" Derneği yaptı.

Özbeklerden Türkiye'de Nevruz kutlaması

 Fırınlarda ateş  yakıldi.  Türk halklarının eski ve bahar yemekleri olan sumalak,   somsa, mantı hazırlandı.  Fırınlarda ekmekler  yapıldı.  Özbek   Pilavi  pişirildi    ve lezzetli bir sofra hazırlandi.    Bu  etkinlikden  üç  amac vardı:
Öncelikle   Türkiye'de 6 Şubat'ta meydana gelen ve "Yüzyılın Felaketi" olarak anılan depremde hayatını kaybedenleri anmak, bu zor günlerde Türk halkının yanınde  olmak  kardeşlik güçünü   hissettirmek,  Türklerin kadim bayramı Nevruz ve tüm   islam  aleminin   Ramazan ayı  kutlandı.

 Depremde hayatını kaybedenlerin anısına Kuran-ı Kerim okundu.
 Ankara'daki büyükelçilikler, uluslararası  dernekler  ve konseylerin temsilcileri,   Türk halkına taziyelerini ileterek baş sağlığı dilediler.

 Etkinliğe gelen 300'ü aşkın davetli arasında deprem bölgesindeki çocuklara özel yardım  duyurusu yapıldı.  Bağışlar ve oyuncaklar toplandı.

 22 Mart'taki etkinlik  Hatay'ın  Ovakenti'de 21 Mart'ta düzenlenen Nevruz kutlamasının büyük ilgi gördü. 

 Ankara'daki Özbek Büyükelçiliği ve Uluslararası "Özbegim" Derneği, depremden etkilenen ve şu anda çadırlarda yaşayan Ovakent halkına çorba ve sumalak ikramında bulundu.  Kadınlar ve
 çocuklara Özbekistan'dan getirilen milli  elbise,  futbol forması,  kitap, uçürtma ve diğer hediyeler takdim edildi.
 Özbek-Türk dostluğunun simgesi haline gelen resmi çizen ressam  Sarvar Farmonov'un düzenlediği resim dersi herkesin gönlünde yer  aldı.  
  Futbol ve  uçurtma şenligi çocuklar   için gerçek bir  bayram yaşattı.

 Nevruz,  Turkiy halklarının eski ve yaygın bir bayramıdır.    

 Türk halkları iyi günde de zor günde de her zaman birbirine destek olmuştur.  Bu tür bir dostluk ve uyum, bugün halklarımız arasındaki ilişkilerin sağlam bir temelidir.

Muazzam Ibrahimova

AdminAdmin