GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-01-2024 14:03

BETONDARME SANATSEVERLERLE BULUŞTU

BETONDARME SANATSEVERLERLE BULUŞTU

Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi, sanat yolculuğuna Hakan Daloğlu’nun Betondarbe adlı Resim Sergisi ile devam ediyor. Odunpazarı Belediyesi, Betondarbe ile 2024 yılının ilk sergisini, 1. yılını geride bırakan deprem felaketlerinde yaşamını yitirenlere ve sevdiklerini kaybedenlere adadı. Sergi açılışında konuşan Başkan Kurt, “Sanatın iyileştirici gücünün farkındayız ancak bu kez, en çok sanatın belleğine ve ‘hatırlatıcı’ gücüne ihtiyacımız var. Unutmayalım ki aynı acılarla bir kez daha sınanmayalım. Unutmayalım ki daha fazla insanımızı deprem nedeniyle kaybetmeyelim” dedi. 

Sanat yolculuğuna 4 Mart 2017’de başlayan Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi, Hakan Daloğlu’nun Betondarbe adını verdiği Resim Sergisi ile sanatseverlerle bir araya geldi. Çağdaş Sanatlar Galerisi’nin 30’uncu, 2024 yılının ise ilk sergisi olan Betondarbe, belediye tarafından 1. yılını geride bırakan deprem felaketlerinde yaşamını yitirenlere ve sevdiklerini kaybedenlere adadı. Sergi açılışına Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, sanatçı Hakan Daloğlu, Çağdaş Sanatlar Galerisi Sanat Danışma Kurulu üyesi Rıdvan Coşkun’un yanı sıra çok sayıda Eskişehirli sanatsever katıldı. 

“UNUTMAYALIM Kİ AYNI ACILARLA BİR KEZ DAHA SINANMAYALIM”

Sergi açılışında konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilde büyük yıkıma neden olan depremlere dikkat çekti. “Belediyeciler olarak şehirleri, kentleri yaparken çok farklı bir dünyadayız, ama böyle de bir dünya var. Bu dünya sömürünün, para kazanmanın ya da para kazanma hırsının aklı aştığı bir dünya” sözleri ile konuşmasına başlayan Başkan Kurt, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin 11 ilde büyük yıkımlara neden olduğunun altını çizdi. Konuşmasında Bu 11 ilde deprem sonrasında yaşananlara da değinen Başkan Kurt, “Devletimiz oradaki enkazı bile kaldıramadı. İnsanlara sıcak bir yuva yapmayı bırakın, konteyner bile koyamadı. Hala çadırda yaşayanlar var. Bu yaşananlar da depremden sonraki ikinci felaket. Bu nedenle, önceden tedbir almakta yarar olduğunu bir kez daha gözler önüne serdik. Sanatın iyileştirici gücünün farkındayız ancak bu kez, en çok sanatın belleğine ve ‘hatırlatıcı’ gücüne ihtiyacımız var. Unutmayalım ki aynı acılarla bir kez daha sınanmayalım. Unutmayalım ki daha fazla insanımızı deprem nedeniyle kaybetmeyelim” dedi. Odunpazarı Belediyesi olarak sanatı, özgürlüğü ve demokrasiyi savunduklarını ifade eden Başkan Kurt, Çağdaş Sanatlar Galerisinin daha önce bowling salonu olarak kullanıldığına dikkat çekti. Başkan Kurt, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Biz göreve geldikten sonra burayı böyle bir sanat galerisi haline dönüştürdük ve toplumun kullanılmasına açtık. Bugün de 30. sergimizi açtık. Açtığımız her sergiden de çok farklı şeyler öğrendik. Demokrasiye ve özgürlüğe sonuna kadar sahip çıkmamız lazım. Odunpazarı Belediyesi olarak bunlar için her türlü kavgayı vermeye hazırız. Yeter ki sanatçılarımız bu konuda kararlı olsun.”  

“SANATÇI ZORBALIĞA KARŞI BAŞKALDIRMAK İSTER”

Açılış töreninde konuşma yapan bir diğer isim de Sanatçı Hakan Daloğlu oldu. Betondarbe Resim Sergisinde, 2023 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sanatta Yeterlilik kapsamındaki çalışmalarının büyük bir kısmının yer aldığını söyledi. Sergide yer alan eserlerin yaklaşık 20 yıllık bir zaman diliminin eserleri olduğunu vurgulayan Daloğlu, “Büyükşehirlerde gezdirilmesini istediğim bir sergi. Bu sergileri kamusal alandaki sergileme mekanlarında, demokratik özgürlüğün olduğu mekanlarda sergilemeye çalışacağım. Büyükşehir olarak, ilk sergimizi Eskişehir’de yapmış olduk. O nedenle Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a çok teşekkür ederim” diye konuştu. Sanatçıların çağın tanığı olduğunu belirten Daloğlu, sanatçının bu tanıklığı kolay gerçekleştirmediğini kaydetti. “Bir sanatçı insan olarak önce mutluluğu arar. Sanatçı olarak da zorbalığa karşı başkaldırmak ister. Daloğlu, “sanat özgürlüğün en pik noktası dediğimiz, en iyi ifade araçlarından biri. Gösterdiği kadar gizliyor, gizlediği kadar da gösteriyor. Umarım, o gizlediklerini de siz burada daha rahat şekilde zaman içinde anlamış olursunuz” şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından, Başkan Kurt ve protokolde yer alan isimler Betondarbe Rasim Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi. Sergi alanını gezen Başkan Kurt, Daloğlu’ndan eserler hakkında bilgi aldı. Betondarbe, sanatseverlerden tam not aldı. 

AdminAdmin