»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
TÜRKİYE’DE İLK VE TEK: ÜRETENE ENGEL YOK
Tepebaşı Belediyesi ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) işbirliğiyle zihinsel engelli bireylere yönelik Türkiye’deki Organize Sanayi Bölgelerinde ilk ve tek olma özelliği taşıyan Engelliler Montaj Atölyesi, “Üretene engel yok” sloganıyla açıldı.
10.10.2019

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın engelli bireylerin üretim ve sosyal hayatın bir parçası olması alanındaki uygulamalarından bir tanesinin daha hayata geçirilmesinin gururu yaşanıyor.

Geçtiğimiz kasım ayında Tepebaşı Belediyesi ile Organize Sanayi Bölgesi arasında imzalanan Engelli Uygulama ve İstihdama Geçiş Atölyesi İşbirliği Protokolü ile engelli bireylerin istihdamına katkı sağlayacak büyük bir adım daha atılmıştı. İmzalanan protokolle, Türkiye’deki Organize Sanayi Bölgelerinde ilk ve tek olan 30 öğrenci kapasitesine sahip Engelliler Montaj Atölyesi, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde açıldı. Engelli bireylerin üretim hayatı içerisinde istihdamlarını sağlayacak faaliyetlerin gerçekleştirilmesinin hedeflendiği atölyede bireyler, fabrikalardan gelen ayarlı ayak, alt menteşe, köşe koruyucu, menteşe, germe kapak, hazne kapağı, kapı stoperi, su filtresi, ses yalıtım ve yapıştırma malzemesi gibi ürünlerin montajını gerçekleştiriyor.

Organize Sanayi Bölgesi İş ve Ticaret Merkezi Çadır Alanında düzenlenen açılış törenine, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, CHP Eskişehir İl Başkanı Abdülkadir Adar, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Cavkaytar, Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Muhammed Taha Güven, ESO ve EOSB Eski Başkanı Savaş Özaydemir, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile engelli bireyler ve aileleri katıldı.

“Bizlere fırsat verildiğinde neler başarabildiğimizi göstermek istiyoruz”

Törende ilk olarak Montaj Atölyesi öğrencileri adına konuşan Furkan Azman ve Beyza Halavurt, “Arkadaşlarımla beraber burada olduğumuz için çok mutluyuz. Bizlere fırsat verildiğinde neler başarabildiğimizi herkese göstermek istiyoruz. Bizlere bu imkanı sağlayan değerli başkanlarımıza çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“Ümidimiz projenin herkese örnek olmasıdır”

Ardından konuşan Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Tepebaşı Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdikleri projenin tüm Türkiye’ye örnek olması temennilerinde bulundu. Küpeli, “Bugün açılışını yaptığımız istihdama geçiş atölyesi de bir çeşit eğitim kurumu niteliğinde olsa da sosyal sorumluk projesi olması nedeniyle heyecanı bizler için biraz farklı olmaktadır. Bu heyecanımız iki nedenden ötürüdür. Sözünü ettiğim gibi birincisi sosyal sorumluluk projesi olması, burada engelli vatandaşlarımızı eğitip, sonra sanayi kuruluşlarında istihdam etmek gibi ulvi bir amacımızın olmasıdır. Diğeri ise özellikle yatırım amaçlı kurumlar arası işbirlikleri açısından başarı hikayelerinin zayıf olduğu bir ilde yaşamamıza karşın Tepebaşı Belediyesi’yle bu projeyi gerçekleştirmemizin örnek ve güzel bir başlangıç olması ümididir” dedi.

“Sanayicilerimizden iki beklentimiz var”

Merkezden bahsederek, sanayicilere seslenen Küpeli, şöyle devam etti:

“Merkezimizin 30 öğrencilik bir kapasitesi vardır. Biz EOSB olarak yer temini ve bir takım işletme giderlerini üstlenirken, Tepebaşı Belediyesi önceki tecrübelerinin de ışığında öğrencilerin eğitimini üstlenecektir. Burada üretim akışı uygun olan sanayicilerimizden de iki beklentimiz var; birincisi öğrencilerin eğitimi sırasında iş vermeleri, eğitim sonrası ise hatların uygun noktalarında istihdam etmeleridir. Zaten ilgi gösteren arkadaşlarımız var, amacımız bunu çoğaltmaktır. Sanayicimizden destek alırsak atölyenin kapasitesini de artırma imkanımız da olacaktır. Bu vesileyle önce Tepebaşı Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Ataç’a ve emeği geçen herkese teşekkür ederek, bu örnek işbirliğinin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

“Bu projenin Türkiye’ye ışık tutacağına inanıyorum”

Daha sonra konuşan Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Cavkaytar ise, projenin Türkiye’de ilk olduğuna dikkat çekerek, “Biz gençlerimize özel ve güzel gençler diyoruz. Onların önündeki engelleri kaldırdığımız zaman neler başarabildiklerini hep birlikte görüyoruz ve görmeye de devam ediyoruz. Türkiye’de ilk olan projenin ışık tutacağını ve Türkiye’de çığ gibi büyüyeceğine, özel gençlerimizin daha çok alanlarda istihdam edileceğine canı gönülden inanıyorum. Ben projenin hayata geçmesinde başta Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

 

“Türkiye’de ilk ve tek projedir”

Son olarak konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da, Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğine sahip 2014 yılında kurulan İbrahim Ethem Kesikbaş Engelliler Montaj Atölyesi’nde eğitim alan özel gençlerin o günden bu güne kadar 4 milyon adet montaj işlemi gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Ataç, yeni kurulan atölyede de 1 ay gibi kısa süre içerisinde Star Plastik, Tanatar, ve Kafaoğlu’dan gelen buton yuvası, profil, kit gruplama, menteşe, ayarlı ayak, köşe koruyucu ve hazne kapağı gibi toplamda 70 bin parçanın montajının yapıldığını kaydetti.

“Ne kadar çok gencimize ulaşırsak o kadar çok gencimizi hayata katmış oluruz”

Projenin yaygınlaşmasının hem bireyler hem de aileler açısından önemine değinen Başkan Ataç, şöyle konuştu:

“Bugün Türkiye’de 20 yaş üzerinde olan engellilerin gidebileceği hiçbir yer yok. Onun için aileler yıllarca hiç dışarıya çıkmadan evde vakit geçiriyorlar. O zaman da çok ciddi sıkıntılar ortaya çıkıyor. Ama bu tip çalışmalarla çocuklarımın bir başarı öyküsü oluyor. Sosyalleşiyorlar, büyük bir iş yapmanın gururunu taşıyorlar ve o çalışma azimleri artarak devam ediyor. Böylelikle anne ve babalar da özgürleşiyor. Bu proje Türkiye’de ilk ve tek projedir. Hatta Türkiye’deki Organize Sanayi Bölgelerinde de ilk ve tek projedir. Nadir Başkanımıza da, ‘Çevre illerin Organize Sanayi Bölgesi başkanlarını da çağıralım görsünler, onlar da kendi illerinde yapsınlar’ dedim. Çünkü ne kadar çok gencimize ulaşırsak o kadar çok gencimizi hayata katmış oluruz. Böylelikle de bu istihdam projesi de çok önemli noktaya gelir. Ayrıca ben bütün fabrikalarımızın yetkililerine de seslenmek istiyorum. Lütfen gençlerimizin yapabileceği işler varsa ne olur sizler de bu gençlerimizi alıp bünyenizde istihdam ediniz. Son olarak bu güzide projenin hayata geçmesinde başta Nadir Küpeli olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi de sunmak isterim.”

Tören, atölyenin açılış kurdelesinin protokol erkanı ve zihinsel engelli bireyler tarafından kesilmesinin ve tesisin gezilmesinin ardından sona erdi.

 
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
3 + 2 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.

Benzer Haberler

 • Kazım Kurt: “Atatürk’ün emanetlerinin sonsuza kadar bekçisi olacağımıza söz veriyorum”

  Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81’inci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

 • Öğrenci ve öğretmenler Atatürk ile Bir Gün Galerisi’ni ücretsiz ziyaret edebilecek

  Odunpazarı Tarihi Bölge’de yer alan Odunpazarı Belediyesi Atatürk ile Bir Gün Galerisi (Yeşil Efendi Konağı) Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 81’inci yılı nedeniyle 8 – 15 Kasım tarihleri arasında öğrenci ve öğr

 • ESTRAM’DA YENİ VATMANLAR EĞİTİMLERE BAŞLADI

  Her gün taşıdığı binlerce yolcu ile Eskişehir’de toplu taşımanın önemli bir parçası olan ESTRAM’da yeni vatmanlar eğitimlere başladı. İŞKUR aracılığı ile yapılan ve ön mülakatları geçen 21 vatman adayının katıldığı eğitimlerde sürücüler öncelikle yoğun

 • ESKİŞEHİR AB DERNEĞİ’NDEN ATAÇ’A ZİYARET

  Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Eskişehir Avrupa Birliği (AB) Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Akdemir ve dernek üyelerini ağırladı.

 • THU GÖNÜLLÜLERİ KARDEŞLERİNİ GELECEĞE HAZIRLIYOR

  Tepebaşı Belediyesi Gençlik Merkezleri’nde yürütülen Topluma Hizmet Uygulamalarına (THU) katılan gönüllüler, verdikleri destek eğitimleriyle ortaokul ve lise öğrencilerinin gelişimine yardımcı oluyor.

 • TGF 60. BAŞKANLAR KONSEYİ BAŞLADI

  100 Civarında gazetecinin katıldıgı toplantının ilk gününde protokol ziyarettleri gerçekleştirildi. Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 60. Başkanlar Konseyi toplantısı, İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. TGF hey

 • ESKİŞEHİR ÇOCUK KULÜBÜ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

  Büyükşehir Belediyesi’nin çocukların da şehir yönetiminde söz sahibi olması ve çocuk katılımını sağlamak amacıyla 80 çocuk tarafından oluşturduğu Çocuk Kulübü çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Dönemi’nin ilk toplantısın

 • TEPEBAŞI’NIN EN GÜZEL FOTOĞRAFLARI YARIŞTI

  Tepebaşı Belediyesi’nin EFSAD ile birlikte 3 ayrı kategoride düzenlediği fotoğraf yarışmasında dereceye giren fotoğraflar belli oldu.

 • Odunpazarı Belediyesi’nden lösemili çocuklara destek

  Odunpazarı Belediyesi, lösemi ile ilgili farkındalık yaratmak için çalışmalarına devam ediyor. Daha önce gerçekleştirdiği birçok etkinlikte ‘Maskemi Takarım Farkındalık Yaratırım’ diyerek lösemiye dikkat çeken Odunpazarı Belediyesi, son olarak Hasan Polat

 • AMASYA BELEDİYESİ’NDEN ESKİŞEHİR’E TEKNİK GEZİ

  Türkiye’nin dört bir yanındaki belediyeler Eskişehir’de hayata geçirilen başarılı şehircilik çalışmalarını yerinde incelemek için kentimizi ziyaret etmeye devam ediyor. Son olarak Amasya Belediye Başkanı Danışmanı Ahmet Yenihan, beraberindeki heyet ile bi

 • SENFONİ SANATÇILARI HUZUREVİ’NDE ÇALDI

  2001 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in girişimleriyle kurulan ve 18 yıldır birbirinden önemli sanatçıları ağırlayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Safiye Gönül B

 • LÖSEMİYE DİKKAT ÇEKTİLER

  Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) yetkilileri ve çocuklar ile bir araya geldi.

 • TGF 60. BAŞKANLAR KONSEYİ İSTANBUL’DA TOPLANIYOR

  Türkiye Gazeteciler Federasyonu 60. Başkanlar konseyi 8-10 Kasım tarihlerinde İstanbul’da toplanacak. İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğindeki TGF Başkanlar konseyine Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından 100'ün üzerinde gazete

 • Şehit ailelerimiz bizlere emanettir"

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Eskişehir İl Kadın Kolları Başkanı Meral Sivri, Kadın Kolları ile birlikte El-Bab'ta şehit olan Piyade Uzman Çavuş Melih Özcan'ın babaevini ziyaret etti.

 • Electrip Osmangazi Üniversitesi’nde

  Zorlu Enerji geleceğe ve bugünün gençlerine daha temiz bir dünya bırakmak amacıyla sürdürülebilirlik alanındaki yatırımlarına ve çalışmalarına devam ediyor.

 • Kırsalda yoğun yol çalışmaları

  Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

 • Odunpazarı’ndan bilimsel eğitime katkı

  Odunpazarı Belediyesi, halk merkezlerinde Bilim ve Deney Etkinlikleri düzenlemeye hazırlanıyor. İlki Büyükdere Halk Merkezi’nde yapılacak olan Bilim ve Deney Etkinlikleri, Odunpazarı Belediyesi’ne bağlı tüm halk merkezlerinde düzenlenecek.

 • EMO ile ilişkiler gelişerek sürüyor

  Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy ve Yürütme Kurulu Üyeleri, TMMOB’a bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Şube Başkanı Ender Kelleci ve yönetimi ile konseyde bir araya geldi.

 • Masal Şatosu’ndan LÖSEV’e destek

  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle çeşitli farkındalık çalışmalarının gerçekleştirildiği günlerde LÖSEV’e bir destek de Masal Şatosu’ndan geldi.

 • Arka sokakları fotoğrafladılar

  Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları kapsamında düzenlenen Sokak Fotoğrafçılığı Atölyesi’nde kursiyerler teorik eğitimlerin ardından pratik eğitimler gerçekleştiriyor.

Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.