gazetene sahip çık
»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
Türk Lirası’nın değer kaybettiği bir yıl oldu
29.12.2016

2016 yılı ülkemiz açısından ne yazık ki olumsuzlukların yaşandığı bir yıl oldu. Ülkemizde yaşanan terör olayları, dahil olmak zorunda olduğumuz Güney sınırımızdaki savaş, 15 Temmuz hain FETÖ kalkışması gibi talihsizliklerin siyasal, sosyal ve ekonomik anlamda bizi yıprattığını söyleyebiliriz. Milletimizin birlik ve beraberliği, devletimizin kararlılığına rağmen, sıkıntıları tamamen aştığımızı söyleyemeyiz. Yılın ikinci çeyreğinde % 4,5 büyüyen Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte % 1,8 daraldı. Böylece ülke ekonomisinde 27 çeyrektir süren büyüme serisi kesintiye uğramış oldu.

 

2016’da bazı gelişmeler ekonomimizi baskıladı

 

Ancak mevcut durumun, büyük ölçüde ülkemiz tarafından kontrol edilemeyen nedenlerden kaynaklandığını görmek, gelecek beklentilerimiz için son derece önemlidir. Ülkemizde terör olaylarının artması ve FETÖ kalkışması sonrası iç siyasetteki gelişmeler önemli nedenler arasındadır. Bununla birlikte Suriye’den gelen 3 milyondan fazla göçmene yapılan yaklaşık 20 milyar dolarlık harcamalar, Rusya ile uçak düşürülmesi sonucu uzun zaman kesilen ilişkiler, ABD Merkez Bankasının faiz artırımına başlaması ve dolarda meydana gelen değerlenmeler ile Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Moody's ve S&P'nin notumuzu düşürmesi gibi dış kaynaklı gelişmeler de 2016’da ekonomimizi baskılayan gelişmelerdi.

 

Türk Lirası’nın değer kaybettiği bir yıl oldu

 

Aynı zamanda dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar, gelişmekte olan ülkelerin dolar karşısındaki kırılganlığı, Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz artırma beklentisi de ekonomimizi olumsuz etkiledi. Bütün bu gelişmelerin etkisi ile birlikte Türk Lirası Ocak ayından bu yana dolar karşısında % 19, Euro karşısında % 23 değer kaybetti. Özel sektörün döviz borçlarının toplam borcuna oranının % 36 olduğu bu ortamda kur farkı nedeniyle borç yükümüz milyarlarca dolar daha arttı. Başta ihracatçı üyelerimiz olmak üzere büyümeye çalışan KOBİ’lerimiz finansal anlamda zorlandı. Bu ortamda sınırlı Merkez Bankası müdahalesine rağmen Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan döviz bozdurma kampanyasıyla kur artışını durdurulmaya çalışıldı.

 

Son dönemdeki krediler ekonomiye nefes aldırdı

 

Hükümetimizin almış olduğu önlemler, açıklanan reform ve teşvik paketleri, özellikle son dönemde tüccar ve sanayicilere yönelik kredi faaliyetleri ekonomide hareketlenmemize vesile oldu. Eskişehir Ticaret Odası tarafından bile 54 milyon Liralık kredi hacmi sağlandı. Bütün odaların ortak hacmi, KOSGEB tarafından verilen kredilerle ile birlikte tüccar ve sanayici hem moral buldu, hem de nefes aldı. 2017 yılının ise Türkiye için kayıpların telafi edileceği, sağlıklı büyümenin artarak devam edeceği bir yıl olacağını umut etmekteyiz.

 

Eskişehir büyümeye ve gelişmeye devam edecek

 

28.824 TL’lik Kişi Başına Gayrisafi Milli Hasıla geliri ile Türkiye’nin ilk on şehri arasında yer alan Eskişehir, ileri teknolojiye dayalı sanayisi, havacılık ve raylı sistemlerdeki tecrübesi, madencilik ve seramik sektöründeki yatırımları ile 2017 yılında da ihracatın yükselen yıldızlarından biri olmaya devam edecektir. Bütün bunlar ışığında Eskişehir’in 2017 yılında da büyümeye ve gelişmeye devam edeceğine, Türkiye’nin AR-GE ve inovasyon üssü olma yolunda kararlılıkla ilerleyeceğine inanıyoruz.

 

eskişehir   haber   eto   metin güler   kosgeb   2016  
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
9 + 9 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.

Benzer Haberler

Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.