»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
50.YIL MİLLİ İRADE
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
TGF'DEN DOĞAN GRUBU'NA KINAMA
12.02.2017
Türkiye Gazeteciler Federasyonu kişisel twitter hesabından Anayasa referandumunda hayır diyeceğini açıklayan Kanal D Sunucusu İrfan Değirmenci'nin işine son veren Doğan Yayın Grubu'nu kınadı. TGF Açıklamasında,"Bu karar, gazetecilerin bireysel özgürlük alanlarına da müdahale edildiğini gösteren bir meslek ayıbıdır" denildi. TGF Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Bir medya grubunun evrensel anlamda yayın ilkelerinin olması, bunların en başında da tarafsızlık ilkesinin gelmesi gazetecilik mesleğinin doğası gereğidir. Elbette ki bağımsız bir medya kuruluşunun en büyük dayanağı da, kamuoyuna deklare ederek taahhüt ettiği yayın ilkelerdir. Ne var ki, Doğan Yayın Grubu burada sapla samanı karıştırmıştır. Facebook, twitter, instagram v.b. sosyal medya mecraları, insanların bireysel özgürlük alanlarıdır ve buralarda ifade edilen görüşler de, kişisel düşünce özgürlüklerinin kullanılmasından başka bir şey değildir. Medya kuruluşlarındaki tarafsızlık, adı üzerinde, o kurum adına yapılan yayınlardaki yansızlığı/tarafsızlığı tanımlar. Ki bu ilke de, yoruma dayalı program yapma sorumluluğu verilen meslektaşlarımızı, makul mesleki sınırlar aşılmadıkça veya çok fazla radikal olunmadıkça bağlamaz. Kaldı ki, söz konusu karara neden olan olay İrfan Değirmenci'nin, ancak ve ancak kendisini bağlaması gereken kişisel twitter hesabından açıkladığı en tabii görüşlerinden ibarettir. Doğan Medya'nın "Bu ilkemiz, ekranlardaki yayınlarımız kadar, çalışanlarımızın sosyal medya paylaşımlarını da kapsıyor" şeklindeki savunması, bireysel haklara tam anlamıyla tecavüzdür, dahası kişisel ifade hürriyetine vurulmuş prangadır. Bu yönüyle de ne yazık ki basın tarihimize geçen skandal bir karar olmuştur. Aslında hangi saiklerle alındığı kamuoyunca bilinen kararın, medyanın tarafsızlık ilkelerine dayandırılarak açıklanması, ilgili medya grubu adına ayrıca büyük talihsizliktir. Bu nasıl adaletsiz bir yaptırım anlayışıdır ki; aynı grubun gazetesindeki köşesinde 'Evet' diyeceğini açıklayan bir yazarın, tarafsızlık ilkesini alenen ihlal etmesini hoş görüyor; buna karşılık, kişisel twitter hesabından 'Hayır' diyen bir gazetecinin ise tarafsızlık ilkesini çiğnemesi nedeniyle işine son veriyor. Bu bağlamda, 'Evet' diyenleri mutlak iktidar yandaşı veya çıkarcı olarak görmek ne denli yanlışsa, 'Hayır' diyenleri de yüzde yüz iktidar karşıtı veya iflah olmaz muhalif görmek o kadar vahimdir. Bu yaklaşım tarzı ne yazık ki ayrıştırmayı, ötekileştirmeyi ve kamplaştırmayı körükleyen bir anlayıştır. TGF olarak Doğan Grubu'nu kınıyor, bu ayıplı kararından dönme hasletini göstermeye çağırıyoruz."
irfan degirmenci   eskisehir   haber   dogan grubu  
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
2 + 7 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.

Benzer Haberler

 • Sanat ile iç içe bir nesil için

  Tepebaşı Belediyesi Çocuk Senfoni Orkestrası Eğitim ve Çalışma Merkezi, enstrümanları tanıtmak üzere minik öğrencileri ağırlamaya devam ediyor.

 • Gençlik Merkezi Kültür gezileri

  Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi gençlere Eskişehir’in tarihini tanıtmak amacıyla Yazılıkaya, Gerdekkaya ve Yeraltı Şehrine gezi düzenledi.

 • Onur Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü destekleri ile Anadolu Üniversitesi ve İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından gerçekleştirilecek 20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nin "Onur Ödülleri” iki usta isme takdim edilecek. Onur Ödülleri

 • Atatürk ile fotoğraf çekilme imkanı

  Tepebaşı Belediyesi’nin artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak geliştirdiği Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün üç boyutlu görüntüsü ile fotoğraf imkanı sağlayan uygulama, Türkiye’nin tüm noktalarında büyük ilgiyle karşılanıyor.

 • Demokrasi Platformu’ndan Başkan Büyükerşen’e ziyaret

  Demokratik kitle örgütlerinin oluşturduğu Eskişehir Demokrasi için Dayanışma Platformu üyelerini Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.

 • Odunpazarı Belediyesi cami temizliklerine devam ediyor

  Sosyal demokrat, halkçı ve laik bir anlayışı benimseyen Odunpazarı Belediyesi, vatandaşların rahat ve temiz bir ortamda ibadet edebilmeleri için çalışmalarına devam ediyor.

 • Şehit Gök için mevlit okutuldu

  Batman'ın Gercüş ilçesi kırsalında PKK'lı teröristlerce 4 Ekim'de düzenlenen saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Neşet Gök için Beylikova Belediye Başkanı Özkan Alp tarafından mevlit okutuldu.

 • ETO sorunlara çözüm bulmak için çalışıyor

  Eskişehir Ticaret Odası’nın meslek komiteleri temsil ettiği üyelerin talepleri için kurum ve kuruluşların yöneticileriyle bir araya gelerek, sorunların çözümü için çaba gösteriyor.

 • Umut Kapısı projesi hibeye hak kazandı

  Eskişehir Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi’nin ‘’Umut Kapısı’’ projesi, Ulusal Ajans tarafından kabul edildi ve hibe almaya hak kazandı.

 • Muğla’daki işçilere destek verdiler

  Eskişehir’de Nakliyat-İş üyesi Sarp Havacılık işçileri, 60 gündür direnen Muğla TÜVTÜRK işçileri için, “Eskişehir’den Muğla TÜVTÜRK Direnişini Selamlıyoruz, “Yaşasın Muğla TÜVTÜRK Direnişimiz”, “Atılan İşçiler Geri Alınsın” yazılı dövizler açarak eylem ge

 • Başarı Hikayeleri konulu söyleşi

  Büyükşehir Belediyesi Engelli Birimi tarafından düzenlenen ve engelli bireylerin kendi ağızlarından başarı öykülerini anlattığı ‘Başarı Hikâyeleri’ adlı söyleşiler farkındalık yarattı.

 • Çocuklar eğlenerek geri dönüşümü öğrendi

  Tepebaşı Belediyesi Sukurusu Uygulama Merkezi, Tepebaşı’nda geri kazanım konusunda bilincin arttırılması amacıyla çocuklara yönelik düzenlediği etkinliklere devam ediyor.

 • Yol Arkadaşım 2 Filminin Galası

  Eskişehir’de bir ilki gerçekleştirerek vizyondaki popüler filmlerin Eskişehir galalarını gerçekleştiren Özdilek Cinetime Sinemaları, Yol Arkadaşım 2 filminin galasına gerçekleştirdi.

 • Engelsiz Filmler Festivali başladı

  Festival’in ilk gününde film gösterimlerinin yanı sıra işitme engelli minik sinemaseverlerle “Canlan Kıpırdan Animasyon Atölyesi” de gerçekleşti.

 • Engelsiz Kültür ve Sanat Merkezi’nde psikolojik danışmanlık

  Odunpazarı Belediyesi, Yenikent’te bulunan Engelsiz Kültür Sanat Merkezi’nde engelli bireyler ve ailelerine psikolojik danışmanlık hizmeti vermeye başladı.

 • Ressamlar Yunus Emre sergisinde bir araya geldi

  Eskişehir Sanat Derneği’nin Yunus Emre’yi sanat ortamında tanıtmak amacıyla 2004 yılından beri her yıl Ekim ayının ilk haftasında gerçekleştirdiği sergide ressamlar bir araya geldi.

 • Liman bağlantısı gündeme getirildi

  CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli'yi ziyaret etti.

 • Tantuniciden 3 bin kişiye aşure ikramı

  Eskişehir’de bir tantunici Muharrem ayı dolayısıyla yaklaşık 3 bin kişiye aşure dağıttı.

 • Sökülen ağaçlar koruma altında

  Büyükşehir Belediyesi yeni tramvay hattı çalışmaları sırasında sökülmek zorunda kalan ağaçlar ile ilgili açıklama yaptı.

 • “Birlikte başaracağız”

  Karapınar Mahallesi’nde oluşturulan mahalle meclisi ile Odunpazarı genelindeki mahalle meclisi sayısını 14’e ulaştıran Kent Konseyi, Orhangazi Mahalle Meclisi’nin kurulması ile bu sayıyı 15’e çıkardı.

Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.