iyi parti ibrahim sayın başlık
»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
50.YIL MİLLİ İRADE
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
Mezuniyet ve pilav günü etkinliğinde Ticaret Lisesi eski ve yeni mezunları buluşturdu
24.05.2017

Eski adı Ticaret Meslek Lisesi olan Ahi Evran Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen mezuniyet ve pilav günü etkinliği eski ve yeni mezunları buluşturdu.

Ahi Evran Mesleki Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde gerçekleştirilen törene Ticaret Meslek Lisesi Mezunları Derneği (TİLMED) üyeleri de katıldı. Öğrenciler mezun olmanın heyecanını yaşarken velileri de en az onlar kadar heyecanlı idi. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

OKUL MÜDÜRÜNDEN SON DERS

Günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma gerçekleştiren Okul Müdürü Mustafa Eker, mezun olan öğrencileri kutladı. Öğrenciler ile bir aile olduklarını belirten Eker,‘‘ Türk Dil Kurumu sözlüğü “Mezun” kelimesine üç anlam yüklüyor: 1. Bir okulu bitirmiş ve diploma almış kimse, 2. İzin almış kimse, 3. Yetki verilmiş kimse. Bugün sizlere okulumuzu başarıyla bitirdiğiniz için diploma, okuldan ayrılmak için izin ve kendi hayatınızı kurmak ve yaşamak için size yetki veriyoruz. Bizler sizlere dört koca yıl boyunca birçok şeyi öğretmeye çalıştık. Eğitim Sistemimiz sizleri birçok şeye hazırlıyor ama hayata hazırlamak konusunda maalesef sınıfta kalıyoruz. Bugün sizleri buradan en güzel duygularla uğurlarken, bir büyüğünüz olarak sizlere okulunuzun son dersini vermeyi uygun görüyorum. Birçok insan hayatın adil olmadığını düşünür ancak hayatın kendine has bir adaleti vardır. Gözlerini kapamadan önce kimsenin kimsede bir hakkı kalmaz. Bu yüzden adaleti kendiniz sağlamaya çalışarak enerjinizi boşa harcamayın ve yapabileceğiniz şeylerden geri kalmayın.  Hayat uzun bir yolculuktur. Okuldan mezun olur olmaz hemen iş bulamayacaksınız ya da yüksek paralar kazanamayacaksınız. Hemen bir şeylere sahip olamayacaksınız ve olmanız da gerekmiyor. Sabırla, inatla ve inançla çalışıp mücadele edin. Öğretmenlerinizin katı olduğunu düşünüyorsanız, henüz patronunuzla tanışmadınız demektir. İşleri berbat ettiğinizde kapıyı çarpıp tuvalete gidemeyecek ya da geç kaldığınızda velinizi iş yerine çağıramayacaksınız. Gerçek dünya, kendinize duyduğunuz saygıyı okulunuz kadar önemsemeyecek. Sizin kendinizi iyi hissetmeden önce, bir şeyler başarmanızı bekleyecek... Okul kazanan ve kaybeden herkesi mezun etmiş olabilir. Hayat öyle yapmaz. Herkes hayal kurar ama herkes hayallerine kavuşamaz. Hayallerine kavuşanlar sadece gerekli yeteneğe sahip olanlar değillerdir. Yeteneği eğitim, adanmışlık ve çok çalışmakla tamamlayanlar hayallerine kavuşabilirler’’ diye konuştu.

‘HER ŞEY SİZİN ELİNİZDE’

Ardından TİLMED Onursal Başkanı Ali Eldem bir konuşma gerçekleştirdi. Kendilerinin zamanında böyle güzel mezuniyet törenleri yaşayamadığını söyleyen Eldem,‘‘ Bizler de bu mutluluğu sizler ile birlikte paylaşıyoruz. Aramızda bu okuldan 60 yıl önce mezun olan ağabeylerimiz var. Ben bu okuldan 48 yıl önce mezun oldum ve bu okuldaki anılarımı hiç unutmadım. Sizlerin de unutacağını zannetmiyorum. Elinize bugün bir anahtar teslim edildi. Bugünden sonra her şey sizlerin elinde. Bir kısmınız iş hayatına atılacak, bir kısmınız da öğretiminize devam edeceksiniz. Yeni mezun olan sizler kendinize güvenin. Sizlerin başaramayacağı hiçbir şey yok. Yeter ki arzu edin. Bundan sonra bir kapınızın da derneğimiz olduğunu bilmenizi istiyorum. Sizleri de aramızda görmekten onur duyarız’’ diye konuştu. Konuşmaların ardından bayrak ve flama devir teslimi gerçekleştirildi.  Sonrasında ise lise öğrencilerinin oluşturduğu folklor takımı halk oyunları gösterisi sundu. Gösterinin tamamlanması ile birlikte diploma törenine geçildi. Diploma töreninde ilk olarak TİLMED üyelerinin diplomaları verildi. Ardından ise yeni mezun olan öğrencilere diplomaları takdim edildi. Daha sonra eski ve yeni mezunlar kep atarak mutluluklarını paylaştı. Etkinliğe Okul Aile Birliği Başkanı Mustafa Baytar’ın da büyük katkıları olduğu ifade edildi.

EN YAŞLI MEZUNDAN GENÇLERE TAVSİYE

Okulun en eski mezunu durumunda olan Cevdet Gürleyik de katıldığı törende gençlerle mezuniyet mutluluğu yaşadı. Mezuniyetinden 60 yıl sonra burada bulunmaktan çok memnun olduğunu ifade eden Gürleyik,‘‘ Ticaret Lisesi Eskişehir’de sayılan bir okuldu. Zor olduğu için Ticaret Lisesi’ne herkes giremezdi. Ticaret Lisesi o zamanın muhasebecilerini, mali müşavirlerini yetiştiren bir okuldu. Ortaokula başladığımız zaman eski belediye başkanlarımızdan Selami Vardar da bizim öğretmenimizdi’’ dedi. Gençlere de tavsiyelerde bulunan Gürleyik,‘‘ Gençlerimiz mesleklerini benimsesinler. Muhasebecilik mesleğine atılan arkadaşlarımız yeni mevzuatı, kanunları takip etsinler. Bunları takip etmezlerse muhasebecilik yapamazlar’’ şeklinde konuştu.

eskişehir   haber   ticaret lisesi   tilmed  
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
5 + 5 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.
Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.