whatsappihbar
»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
“Kışa Girerken Üst Solunum Enfeksiyonlarından Korunma ve Güncel Tedavi Yaklaşımları”
07.12.2016

Tepebaşı Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ve Acıbadem Eskişehir Hastanesi işbirliğiyle personele yönelik “Kışa Girerken Üst Solunum Enfeksiyonlarından Korunma ve Güncel Tedavi Yaklaşımları” konusunda bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Tepebaşı Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleşen söyleşide Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Rıza Dündar belediye personelini “Kışa Girerken Üst Solunum Enfeksiyonlarından Korunma ve Güncel Tedavi Yaklaşımları” konusunda bilgilendirdi.

Söyleşide Doç. Dr. Rıza Dündar Soğuk algınlığına 200’den fazla virüsün etken olduğunu ve farklı virüsler nedeni ile enfeksiyonun yılda birkaç kez görülebileceğini belirterek “Soğuk algınlığı belirtileri ise, hafif ateş olabilir fakat ateşsizde seyredebilir, boğaz ağrısı, geç başlayan öksürük, baş ağrısı, kırgınlık hissi bu belirtilerin başında gelir” dedi.

Doç. Dr. Dündar “Geçmiş yıllarda domuz gribi virüsü insanlar arasında bulaşma göstermiş, ama bunlar küçük salgınlar halinde sınırlanmıştır. Domuz solunum yolu insan, kuş gibi farklı türleri enfekte eden influenza virüsleri için reseptörlere sahiptir. Virüs sağlıklı kişiye ağız, burun ve göz yolu ile bulaşabilmektedir. Öksürük, hapşırma ve konuşma ile etrafa saçılan damlacıklarla da bulaşabilirken damlacıkların göze sıçraması ile bulaşabilmektedir. Klinik belirtiler başlamadan bir gün önce başlayıp, klinik belirtilerin ortaya çıkışından sonra yedi gün devam ettiği düşünülmektedir. Çocuklarda ve bağışıklık yetmezliği olanlarda daha uzun sürebilir. Hastalığın kuluçka süresi mevsimsel gripteki gibi 1-7 gün, sıklıkla 1-4 gün arasında seyredebilir” dedi.

Gripte risk gruplarını 5 yaşından küçük özellikle 2 yaş altı olan çocuklar, astım, kronik bronşit gibi kronik akciğer hastalığı olanlar, kronik kalp hastaları, gebeler, diyabetli hastalar, aşırı kilolu bireyler, 19 yaşından küçük olup uzun süreli aspirin kullanan kişiler ve 65 yaş üzeri kişiler olarak açıkladı.

dr.rıza dündar   eskişehir   tepebaşı belediyesi   haber   soğuk algınlığı  
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
3 + 1 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.

Benzer Haberler

Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.