»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
İstanbul'da seçimin yenilenmesini isteyeceğiz
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, olağanüstü itiraz yolunu kullanarak İstanbul'da seçimin yenilenmesini isteyeceklerini açıkladı.
09.04.2019

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

AK Parti'nin talebi üzerine İstanbul'da oyların sadece yüzde 6'sı sayılmışken farkın 29 binlerden 14 binlere indiğine işaret eden Yavuz, bunu CHP Sözcüsü Faik Öztrak'ın da ifade ettiğini söyledi. 

Öztrak'ın "Bu kişiler sandık kurullarının başına getiriliyorsa sorumluluk sizin idari amirlerinizde" açıklamasını hatırlatan Yavuz, "Faik Bey, muhtemelen bilmiyor. Ya kendisini yanıltıyorlar ya da işine böyle geliyor. Ama ben yine de bilmediğini düşünmek istiyorum." diye konuştu.

"5 bin kişi de o listenin dışından yerleştirilmiş"

Seçim Kanunu'nun 22. maddesini okuyarak CHP'li Öztrak'ın iddiasına cevap veren Yavuz, mülki idare amirlerinin ilçe sınırları içerisindeki kamu görevlilerinin listesini seçim kuruluna teslim ettiğini, seçim kurulu başkanının ise bu listeden kura çekimiyle sadık sayısının 2 katı oranında ismi belirleyerek, engeli olanları çıkarmak suretiyle, kalanları sandık başına görevlendirdiğini anlattı. 

Kanunun bu kadar net ve açık olduğunun altını çizen Yavuz, "16 bin kişi o listenin içinden yerleştirilmişken, 5 bin kişi de o listenin dışından yerleştirilmiş. Mülki idare ya da Faik Bey'in ifadesiyle 'sizin idari amirleriniz' diyor ya, böyle bir durum yok. Listenin dışına çıkan ve bu imkanı, hakkı, görevi kullanan ilçe seçim kurulu başkanları. O zaman bunu nasıl böyle söyleyebiliriz?" diye sordu. 

Yavuz, CHP Sözcüsü Öztrak'a şöyle seslendi: 

"Hem kendileri hem biz demokrasiye, cumhuriyete, güvenli bir biçimde seçimlerin yapılmasına tarafız ve böyle olmalıyız. Bakın biz, rakip partiler olabiliriz. Bir ili birimiz almaya çalışırız, başka bir ili başka bir parti alır. Bunlar demokrasinin güzellikleri. Burada bir sorun yok. Meşru, yasal olan bütün yollar kullanılmak suretiyle orayı kazanmaya çalışmak yadırganacak bir şey değildir. Ama biz diyoruz ki bu usulsüzlükler aslında hiç bu işi yapmayacak olanların elinden sadır olmuş usulsüzlüklerdir. O zaman geliniz hep birlikte bunun takipçisi olalım. Bunu polemik konusu yapmadan, başka yerlere çekmeden irdelememiz gerekir. 'Siz iktidar değil misiniz?' Evet biz iktidarız ama yargı bağımsız. 

Yargının bağımsızlığı diye bir şey var. Bu yetki zaten onun için verilmiş. Denmiş ki yargı bu yetkiyi bağımsız ve tarafsız şekilde kullansın. Biz diyoruz ki bu böyle tam kullanılmamış. Hatta iktidar partisinin yetkililerinden daha fazla CHP yetkilileri takipçisi olmalıdır. Bütün dünyada bu böyledir. Gelin burada bir sorun var, el birliği içinde bunu takip edelim. Dediğim bu. Sandık kurulu başkanları bu listenin dışına çıkmış. Sadece bu kadar mı? Hayır. Kamu görevlisi olmayanlardan da var. İlçe dışına çıkamaz, ilçe dışına çıkmış bu görevleri alırken. İl dışına çıkamaz, il dışına çıkmış. Kamu görevlileri dışına çıkamaz, kamu görevlileri dışına çıkmış. Bir kısım akrabalar özellikle yerleştirilmiş. Bizim başka fark ettiklerimiz var. Bu kadarı yetiyor da ama bu işin dahası da var." 

"Seçim kurulları bu sandık başkanlarının listesini kimseye vermez"

Bunlara zamanında niye itiraza etmediklerine ilişkin bir soruya Yavuz, "Seçim işleriyle ilgilenen her kişi bilir ki seçim kurulları bu sandık başkanlarının listesini kimseye vermez. Onun dediği eğer parti üyeleriyle ilgili olsaydı iş değişirdi ama sandık kurulu başkanlarına ilişkin ilçe seçim kurulları partilere bilgi vermiyor." dedi.

"Bu işte bir şey var"

Listelerin seçim kurulu başkanının gözetiminde yapıldığını kaydeden Yavuz, "Bize de güvenmek düşüyor. Bugün ortaya çıkıyor. Görev yapınca anlıyoruz kim yaptığını... Mülki idare amirlerinin teslim ettiği listeleri görüyoruz. Bakıyoruz ki bu işte bir şey var." dedi. 

"Büyükçekmece'ye ilişkin olağanüstü itirazımızı da yapıyoruz"

Öztrak'ın "AK Parti'nin Büyükçekmece'de talebini geri çektiği" iddiasını yalanlayan Yavuz, "Yok böyle bir şey, nereden çıkıyor. Biz, Büyükçekmece'yle ilgili bütün itirazlarımızı yaptık. Bugün Büyükçekmece'ye ilişkin olağanüstü itirazımızı da yapıyoruz." dedi. 

Büyükçekmece'de daha farklı usulsüzlükler yapıldığına dikkati çeken Yavuz, "Faik Bey'in dediği gibi seçmen farkı o kadar yok filan değil. Siyasi anlamda işimize geldiği gibi rakamları eğer biz kamuoyuyla paylaşırsak, bu kamuoyunu yanıltmak olur. Sandık seçimin namusu diyorsak o zaman bu sandıkta olup biteni net bir şekilde ortaya koymak gibi bir mecburiyetimiz var. Bizim yaptığımız bu." diye konuştu. 

Büyükçekmece'de 2017'de bir işçinin ilçe nüfus müdürlüğünde görevlendirdiğini anlatan Yavuz, bu kişinin iskana açılmamış bir yeri, bir tır garajını numaralandırdığını, bir okulu, bir arsayı ev gibi gösterdiğini ve seçmen kaydı yaptığını aktardı. 

YSK'nin "İstanbul'da oyların tamamının sayılmasına gerek yok, 51 sandıkta oylar yeniden sayılsın" kararına ilişkin Yavuz, şu değerlendirmede bulundu:

"YSK'nin kararları hepimizi bağlar. Ama bu kararları eleştirme hakkımız var. Bu 51 sandığın sayımına karar verilmesini gerçekten anlamış değilim. Biz bu 51 sandığı dedik ki şurada tutanak yapılmamış, şurada çetele, çizelge oluşturulmamış örnekler bunlar dedik, bunlara ilişkin bir sayım istemedik. Bu örneklerler birlikte yüzlercesi, binlercesi var dedik. Bu şimdi neyi değiştirecek, hiç bir şeyi. O zaman bizim taleplerimize dönük ya tam anlaşılamamış, bir karar verilmiş değildir. Bu 51 sandığı saymanın hiçbir anlamı yoktur. Bizim '51 sandığı sayın' şeklinde bir talebimiz de yok ortada." 

YSK'nin ne kayda girildiğini adım adım gördüğünü dile getiren Yavuz, "Kaynak, YSK'nin elinin altında. Bakın ve bir karar verin, dedik." dedi. 

İstanbul'da çok kargaşa bir durum olduğunu belirten Yavuz, "Bazı ilçelerde oyların tümünün sayımına karar verilmiş, bazı ilçeler sadece geçersiz oyların sayımına karar vermiş. Bazı ilçelerde torba açılıyor, torbanın içinde maddi usulsüzlükler, eksiklikler varsa o bilakis geçerlisine, geçersizine bakmadan sayılıyor. Ama bazı ilçelerde sayılmıyor. Böyle birçok farklı uygulama ortaya çıkmış. En üst merci olan YSK'nin bu kargaşayı ortadan kaldırması gerekirdi. Bu kargaşa, şaibe, şüphe ortadan kalkmadı." diye konuştu. 

Oyların sayıldığı yerlerde çok büyük usulsüzlükler olduğunu gördüklerini vurgulayan Yavuz, "Sandıkların yüzde 6'sı sayıldı, fark 14 bin. Bir de yüzde 20'si sayılsaydı ne olacaktı, manzara çok netti. Bu sandığın manzarası çok net. Gidişattan anlıyoruz. Bu kadar saymamıza rağmen fark oralardan buralara düşmüşse, tamamı sayılsaydı, ne olacaktının resmidir bu." dedi. 

"Çok soruşturma çıkacak"

Olağanüstü itiraz yolunu kullanarak İstanbul'da seçimin yenilenmesini isteyeceklerini ifade eden Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buradan Yüksek Seçim Kuruluna olağanüstü itiraz yöntemi ile başvurmamızın ötesinde emin olun çok soruşturma çıkacak."

 
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
4 + 3 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.

Benzer Haberler

 • İstanbul'da yeni bir seçim düşünülebilir

  MHP Genel Başkanı Bahçeli, İstanbul'daki seçim sonucu ile ilgili, "Vicdanı huzurlu kılabilecek yeni bir seçim düşünülebilir." dedi.

 • Eskişehir de Bahar Resmen Başladı

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ile birlikte mazbatasını aldı.

 • CHP’li Çakırözer, İstanbul’da sandıkların başındaydı…

  ‘Demokrasinin işlediğini tüm dünyaya gösterelim’

 • ZEHRA KONAKCI’NIN BASIN AÇIKLAMASI

  Öncelikle, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler seçimlerinde vatandaşlık görevini yerine getirip, oy kullanan tüm hemşerilerime içtenlikle teşekkür ediyorum.

 • İnönü Belediye Meclis Üyeleri Mazbatalarını Aldı

  31 Mart Yerel Yönetimler Seçiminde Cumhur İttifakıyla İnönü İlçesinde seçime giren AK Parti ve MHP’li Belediye Meclis Üyeleri Mazbatalarını aldılar.

 • Başkan Bozkurt mazbatasını aldı

  31 Mart pazar günü yapılan Mahalli İdareler seçimlerinde Cumhur İttifakı İnönü Belediye Başkan Adayı olarak seçimlere giren ve ikinci kez seçilen Kadir Bozkurt mazbatasını aldı.

 • İYİ Parti’den Ataç’a ziyaret

  Tepebaşı 31 Mart yerel seçimlerin ardından Başkan Ataç’a tebrik ziyaretleri sürüyor. İyi Parti Eskişehir İl Başkanı Ramis Tunca ve yönetimi, Ataç’ı ziyaret ederek tebrik etti.

 • YSK Başkanı Güven'den İstanbul açıklaması

  YSK Başkanı Güven, "Şu an itibarıyla Ekrem İmamoğlu 4 milyon 159 bin 650 bana gelen rakam. Binali Bey'in 4 milyon 131 bin 761 oyu sisteme tanımlanmış vaziyette. İtiraz süreçleri devam ediyor." dedi.

 • DSP ADAYI HAYDAR ÇORUM MİHALIÇÇIK BELEDİYE BAŞKANI OLDU

  31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde tüm yurtta olduğu gibi Mihalıççık ilçesinde de oylar kullanıldı.

 • Eskişehir CHP dedi

  Yılmaz Büyükerşen: "Ben ve arkadaşlarım her zaman olduğu gibi bütün partilere eşit mesafede olan belediye başkanları olarak rozete bakmaksızın bu şehirde yaşayan herkese hizmet etmeye devam edeceğiz"

 • Kılıçdaroğlu izdihamı

  Yerel seçim öncesi son gün etkinlikleri içen Eskişehir’e gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eskişehirlilerin çok yoğun ilgisiyle karşılaştı.

 • Çifteler ilçesinde seçim heyecanı

  Cumhur İttifakı Çifteler Belediye Başkan Adayı Kadir Bıyık Erbab Mahallesinde hemşehrileriyle buluştu.

 • Seçim Bürosu Bayram Yeri Gibi

  Cumhur İttifakı Çifteler Belediye Başkan Adayı Kadir Bıyık Adalar Mahallesinde düzenlediği mitingde hemşehrileriyle buluştu. Konvoylarla miting alanına gelen Kadir Bıyık Adalar Mahallesi ve Çifteler İlçesi için projelerinden bahsetti. Kadir Bıyık’ın konuş

 • BEYLİKOVA’DA KIZILAY KİMİN YARASINI SARIYOR?

  Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü Beylikova Belediye Başkanı tarafından dağıtılan bez torbalardaki Kızılay yardım malzemelerini İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

 • “Toplumu geriyorlar”

  Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir İl Başkanı Abdülkadir Adar, İl Başkan Yardımcılarının korsan bildiri dağıtımı yapan kişileri darp ettiğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

 • MHP ilçe başkanı CHP’ye katıldı

  Mihalgazi MHP İlçe Başkanı Hüseyin Cam partisinden istifa ederek CHP’ye geçti.

 • Hababam Sınıfı TED Kolejinde

  BKM oyunu ‘Hababam Sınıfı'nın ilk ders zili uzun yıllardan sonra TED Eskişehir Koleji Tiyatro Sahnesinde çaldı.

 • Çifteler’de Kadir Bıyık Sevgisi

  Cumhur İttifakı Çifteler Belediye Başkan Adayı Kadir Bıyık Çifteler Yenimahalle’de miting düzenledi.

 • Beylikovalı kadınlar taleplerini anlattı

  CHP’li Çakırözer: “Türkiye’miz, Beylikova’mız üreten kadınlarımız, çiftçilerimiz ile güzelleşecek”

 • HIZ KESMEDEN ÇALIŞMALARA DEVAM EDİYOR

  31 Mart seçimlerine sayılı günler kala Burhan Sakallı, temposunu kesmeden çalışmalarına devam ediyor.

Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.