»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
‘Hakları derhal iade edilmeli’
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, milyonlarca engelinin Yüksek Hızlı Tren ve ana hat tren seferlerinde ulaşım hakkının yasaklamasını Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Çakırözer, TBMM’de torba yasa görüşmeleri sırasında söz alarak, yüksek hızlı tren
18.07.2020

2013 yılında yapılan kanun değişikliğiyle yüzde 40'ın üzerinde engeli bulanan yurttaşlar ile ağır engelli yurttaşlara bir refakatçisiyle birlikte her türlü ulaştırma hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaları uygulaması başlatıldığını hatırlatan Çakırözer, “Pandemi öncesi tüm engelliler için YHT seferleri ücretsizdi, ağır engellilerde yanlarındaki refakatçiyle birlikte ücretsiz sefer edebiliyorlardı. Pandemi nedeniyle tren seferleri durana kadar bu uygulama devam etti. Haziran başında engellilerin kamuda ve özel sektörde izinli olma hâli sona erdi. 28 Mayısta tren seferleri tüm vatandaşlar için yeniden başladı. Ancak engelli vatandaşlara ücretsiz ulaşım hakkı TCDD tarafından Ulaştırma Bakanlığı tarafından sessiz sedasız fiili bir durum yaratılarak askıya alındı, kaldırıldı” dedi.  Engelli derneklerinin bu hukuksuzluğun giderilmesi için kampanyalar başlattığını söyleyen Çakırözer, “ Konu basına aksedince bu kez Ulaştırma Bakanlığı 8 Temmuzda sosyal medyadan bir yazılı açıklama yaparak, pandemi nedeniyle engelli yurttaşların seyahat hakkının kısıtlandığını duyurdu. Oysa haziran başı itibarıyla engelliler kamuda ve özel sektörde çalışmaya başlamış durumda” dedi.

‘ENGELLİLERE BÜYÜK AYRIMCILIK’

Sadece engelli oldukları için yurttaşlara seyahat kısıtlaması getirilmesi Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirten Çakırözer, Bakanlık yetkililerinin de bulunduğu komisyonda şu değerlendirmelerde bulundu:“Engellilerimize yönelik büyük bir ayrımcılık uygulanmakta. Ayrıca yapılan Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme'nin de birçok maddesine aykırıdır. Engellilere eşit uygulama yapılması ve ayrımcılığın yasak olması ilkesinin, engellilerin güvenli ve sağlıklı biçimde seyahat etme hakkının, engellilerin seyahat özgürlüğü ilkesinin, engellilerin bağımsız yaşama ve topluma dâhil olma hakkının, kamu hizmetlerinin erişilebilir olması ilkelerinin tümünün ihlali anlamını taşımaktadır. Seyahat kısıtlaması, sayıları yüz binleri değil milyonları bulan engelli yurttaşlarımızın tedavilerine erişimine de kısıtlama getirmektedir. Birçok engelli yurttaşımız, tedavileri için şehirlerarası seyahat yapmak zorunda, bu seyahatlerin tümü şu anda askıya alınmış durumda. Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin bir hükmü de, tüm kararlara engellilerin ve onları temsil eden sivil toplum örgütlerinin katılımı ilkesidir. Oysa Ulaştırma Bakanlığının, demir yollarının aldığı kararlara tamamen keyfî kararlar, kimseye, hiçbir örgüte danışılmadan alınmış kararlardır.”

‘VİCDANSIZLIĞA SON VERİN’

Çakırözer, engellilere getirilen kısıtlama ile engellilerin yüksek hızlı trenlerde ücretsiz ulaşım hakkının kullanımının engellenmek istenmesi ve böylece YHT'nin daha fazla kâr etmesi amaçlandığı yönündeki tartışmaları da Bakanlık yetkililerinin gündemine getirerek, “Biz bunu daha önce gördük.  Öğrencilerin ve özellikle kamu çalışanlarının YHT'lerdeki şehirlerarası seyahatlerde kullandığı aylık abonman biletleri de astronomik bir biçimde arttırılmak suretiyle fiili olarak uygulamadan kaldırılmıştı. Şu anda belediyelerde şehir içinde verilen ulaşım hizmetinde ücretsiz ulaşım hakkı sürerken, her gün yine binlerce engelli yurttaşın kullandığı YHT ana hat ve bölgesel hatlarda seyahat hakkının kısıtlanması hem de ücretsiz ulaşım hakkının ellerinden alınmış olması vicdansızlıktır, kabul edilemez. Yarından tezi yok bu uygulamanın bu yasaklamanın sona ermesi gerekir” diye konuştu.

 
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
1 + 9 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.

Benzer Haberler

 • Kayaşehir turizme açıldı

  Nevşehir’de Nevşehir Kalesi’nin altında bulunan Kayaşehir, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla turizme açıldı.

 • Parklara yoğun ilgi gösteriliyor

  Odunpazarı Belediyesi tarafından Eskişehir’e kazandırılan parklar özellikle pandemi döneminde sıklıkla tercih ediliyor.

 • Fen İşleri çalışıyor

  Tepebaşı Belediyesi, ilçe genelinde gerçekleştirdiği üstyapı çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor.

 • Kütahya beton yollar için geldi

  Daha önce Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bir çok yerel yönetim tarafından yerinde incelenen çalışmalar, son olarak Kütahya'dan gelen bir heyet tarafından yerinde incelendi.

 • ‘Komisyonun amacı özgürlük ortamı olmalı’

  TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen İşsizlik Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifine yapılan ihdasla Meclis’te Dijital Mecralar Komisyonu’nun kurulması kararı alındı.

 • Mahmudiye ilaçlama çalışmalarına hız verdi

  Mahmudiye Belediyesi, korona virüs tedbirleri kapsamında gerçekleştirdiği dezenfeksiyon çalışmalarına devam ederken, bir yandan da ilçe genelinde ilaçlama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

 • Son söz Anayasa Mahkemesi’nde!

  Türkiye Kent Konseyleri Platformu 26.Dönem Başkanı ve Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail KUMRU ve Yürütme Kurulu Üyelerimiz ile birlikte Eskişehir Baro Başkanı Mustafa Elagöz’ü makamında ziyaret ettik.

 • ESKİ onardı yol ekipleri asfaltladı

  Kent genelinde alt yapı bakım çalışmalarını sürdüren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Ali Fuat Güven Caddesi’nde özellikle yaz mevsiminde oluşabilecek kesintileri minimuma düşürebilmek için cadde üzerinde ana hatta bakım v

 • Yukarı Söğütönü’de alt yapı yenileniyor

  Hayata geçirdiği yatırımlar ile vatandaşları sağlıklı su ile buluşturan ESKİ, hem kent merkezinde hem de kırsalda sorunsuz alt yapı için yoğun mesai harcıyor.

 • Taşeron işçilerin mağduriyeti bitmeli

  CHP Eskişehir Milletvekili Süllü, Aralık 2017’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de değişiklikler yapılarak taşeron şirketlerde çalışan kamu işçilerinin, 2018 yılında merkezi idarede sürekli işçi kadr

 • 6 ilçeyle tarım işbirliği yapıldı

  İpek Böcekçiliği Geliştirme Projesi kapsamında Türkiye’nin dört bir yanına dut fidanı ve yerli tohumları üreterek Eskişehirli çiftçilere dağıtan Büyükşehir Belediyesi, Alpu, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Seyitgazi ve Sivrihisar Belediyeleri ile imzala

 • “Asırlık markayı yok ediyorsunuz”

  Eskişehir’in önde gelen sanayi kuruluşu TÜLOMSAŞ’ın Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Türkiye Raylı Sistemler Anonim Şirketi (TÜRASAŞ)’a bağlanmasının Eskişehir’de yarattığı kaygılar Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşındı

 • Tepebaşı’nda üstyapı çalışmaları sürüyor

  Tepebaşı Belediyesi tarafından ilçe merkezi ve kırsal mahallelerde yapılan üstyapı çalışmaları aralıksız sürüyor.

 • ESOGÜ’nün yurt dışı projesine hibe geldi

  Türkiye Ulusal Ajansı 2020 Dönemi Erasmus+ Konsorsiyum Staj Hareketliliğine ilişkin başvuru sonuçlarını açıkladı.

 • Eskişehir İtfaiyesi 7/24 görev başında

  Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı hizmet veren İtfaiye Teşkilatı, 2020 yılının ilk 6 ayı içerisinde birçok yangına başarıyla müdahale ederken, kurtardığı diğer canlar ve verdiği nitelikli eğitimlerle de vatandaşların takdirini topluyor.

 • Sarıcakaya turizm merkezi olacak

  Sarıcakaya ilçe ziyaretinde bulunan AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay Eskişehir’in değeri ve markası olup dünyaya açılan Sarıcakaya Kuşkonmaz Vadisi’ni Belediye Başkanı Hüseyin Çam ile ziyaret etti, işletme sahibi Arman Badur’dan üretim ve i

 • Tepebaşı’nda larva ile mücadele devam ediyor

  Tepebaşı Belediyesi, uçkun ve larvalara karşı merkez ve kırsal mahallelerde gerçekleştirdiği ilaçlama çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.

 • LÖSEV’den BM’ye çağrı

  Coronavirüs “Hızlı ve Öfkeli”, Kanser “Sessiz ve Sinsice” BM ECOSOC Danışmanı LÖSEV, 2020 Üst Düzey Siyasi Forumu’na kanserin önüne geçmek için beş maddeyle çağrıda bulundu.

 • ‘Sosyal hayata dahil ediyoruz’

  Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ile birlikte Türkiye’deki OSB’ler arasında ilk olma özelliğini taşıyan Engelliler Montaj Atölyesi’ni ziyaret etti.

 • Odalardan YHT talebi

  Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş ile birlikte Ankara’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile bir araya geldi.

Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.