gazetene sahip çık
»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
ETO BAŞKANI GÜLER’DEN YEMEK ÇEKİ VE KARTINDA DÜZENLEME MÜJDESİ
23.05.2018

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Güler, yemek çeki ve kartında yaşanan mağduriyetin giderilmesi konusunda ETO’nun girişimlerinin olumlu netice verdiğini belirterek, yemek çeki ve kartı hizmeti için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemeye gittiğini kaydetti.

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, yemek kartları ve çeklerinde yapılan yeni düzenleme ile ilgili açıklamada bulundu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte değişiklik yaptığını kaydeden Güler,    “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezdinde yemek çekleri ve kartları konusundaki taleplerimizi ve şikayetlerimizi iletmiştik. Yemek çekleri ve kartlarının yüksek komisyon oranları nedeniyle üyelerimizin mağduriyet yaşadığını, çok yüksek bedeller ödediğini Gümrük ve Ticaret Bakanlığımıza bildirmiştik. Odamızın da girişimleri neticesinde, yemek kartı ve çeki konusunda bir dizi düzenlemeye gidildi. Restoran ve lokanta sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin bu yöndeki mağduriyetini giderilmesine öncülük etmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Tüccarımızın, esnafımızın, ticaret erbabımızın sorunlarını yakından takip etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Komisyon oranı düşürüldü, diğer ücretler iptal edildi

Yeni düzenleme sayesinde yemek kartı veya hizmeti veren kuruluşların anlaşmalı olduğu firmalara  % 6’dan fazla komisyon uygulayamayacağını kaydeden ETO Başkanı Güler, yemek çeki ve kartı firmalarının ayrıca sözleşmede belirtilen komisyon ücreti dışında kuruluşlardan iskonto ya da başka bir bedel talep edemeyeceğini ifade etti. Yeni düzenleme

 

 

 

ile hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmaların haklarının da korunduğunu kaydeden Güler, “Yeni düzenleme ile yemek çeki ve kartı hizmeti veren firmalar sözleşmede belirtilen komisyon haricinde başka taleplerde bulamayacaklar. Örneğin kira, bakım, işletim, depozito bedeli gibi ücretleri üyelerimizden talep edemeyecekler. Ayrıca yemek kartı ve çeki hizmeti veren kuruluşlar anlaşmalı olduğu firmalara ödemelerini 30 gün içinde yapmak zorunda olacak” dedi.

Güler’den sürece katkı sağlayan kurum ve kuruluşlara teşekkür

Yemek kartı ve çeki ile ilgili düzenlemenin gerçekleşmesine katkı sağlayan kurum ve kuruluşlara da teşekkür eden Güler, “ Yemek çeki ve kartı konusunda 2 yıla yakın detaylı tespit ve saha çalışması yapan, süreci yakından takip eden, diğer oda ve borsaları da konu hakkında bilgilendiren ilgili meslek komitemize ve meclis üyelerimize, sorunun çözümü için hassasiyet gösteren Kamu Başdenetçiliği Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerimize teşekkür ederim. Bu başarı yalnızca odamızın değil, tüm Eskişehir’in başarısıdır” şeklinde konuştu. 

 

 

esksiehir   haber   eto   metin güler   yemek kartı  
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
8 + 2 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.

Benzer Haberler

Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.