»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
50.YIL MİLLİ İRADE
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
ESOGÜ'nün Kamerunlu boksörünün hedefi büyük
19.01.2018

Türkiye'ye lisans öğrenimi için gelen Kamerunlu boksör Ahmet Cabir, üniversiteler arasında yapılacak dünya şampiyonasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'ni (ESOGÜ) temsil etmeyi hedefliyor.

Kamerunlu Cabir, 2013 yılında ESOGÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü'nde öğrenim görmeye başladı.

Ülkesinde tekvandoyla uğraşan 24 yaşındaki sporcu, üniversitede ESOGÜ'nün boks kulübü antrenörü Yılmaz Ayer ile tanıştı. Bu sayede boksa başlayan Cabir, üniversiteler arası şampiyonalara katıldı. Kamerunlu boksör, yaz dönemlerinde gittiği ülkesinde çocuklara antrenörlük yapıp onlara boksu sevdirdi.

 

- "Türkiye'yi çok seviyorum"

 

Son sınıf öğrencisi Cabir, yaptığı açıklamada, Kamerun'da tekvandoyla ilgilendiğini, Türkiye'ye geldiğinde  üniversitede tekvando branşı olmadığı için boksa yöneldiğini söyledi.

Boks eğitmeni Yılmaz Ayer'in, kendisini bu spora teşvik ettiğini anlatan Cabir, şöyle konuştu:

"Geçen yıl üniversiteler arasında düzenlenen şampiyonaya katıldım. Ülkemde de boks turnuvalarına katılıp, madalyalar kazanmayı amaçlıyorum. Türkiye'de öğrendiklerimi Kamerun'daki çocuklara aktarmak istiyorum. 2016 yılının yaz aylarında Kamerun'a gittiğimde çocuklara boks antrenmanları yaptırdım. Onlar da boksu çok sevdi. Kamerun'da futbol, Türkiye'deki çay gibidir. Her köşede futbolla karşılaşabilirsiniz. Ben de boksu ülkemde yaymak istiyorum."

Kamerunlu boksör, imkan sağlandığında boksta ay-yıldızlı bayrağı dalgalandırmak istediğini vurgulayarak, "Türkiye adına müsabalarda boy göstermek isterim. Bu yıl ilkbahar aylarında üniversiteler arasında yapılacak Türkiye şampiyonasına katılacağım. Burada aldığım derecelerle üniversiteler arası dünya şampiyonasına katılıp, Türkiye'yi ve ESOGÜ'yü temsil etmek istiyorum. Türkler bizim kardeşlerimizdir. Türkiye'yi çok seviyorum." ifadelerini kullandı.

 

- "Türkiye adına yarışmayı amaçlıyor"

 

Boks antrenörü Ayer ise Ahmet Cabir'in çok yetenekli, çalışkan ve güçlü bir sporcu olduğunu söyledi.

Kamerunlu sporcuya boksu öğrettiğini belirten Ayer, "Üniversitemizin lisanslı sporcusu. Sürekli çalışıyoruz. Öğrettiklerimizi ülkesindeki çocuklara aktarmak istemesi bizim için çok güzel ve sevindirici. Türkiye ve Kamerun boksla kaynaşacak. Ahmet ile turnuvalara katılıyoruz. Üniversitemizi oralarda temsil ediyor. Büyük hedefleri var. Türkiye adına yarışmayı ve boksta büyük başarılara imza atmayı amaçlıyor." diye konuştu.

 

 
eskisehir   haber   boks   spor   osmangazi üniversitesi   ahmet cabir  
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
6 + 8 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.
Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.