seçim gif
»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
ESO’da devir Teslim töreni gerçekleştirildi
16.04.2018
 
 
Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Yönetim Kurulu Devir Teslim töreni 16 Nisan 2018'de gerçekleştirildi. 4 Nisan 2018 gerçekleştirilen seçimle göreve gelen Yeni Başkan Celalettin Kesikbaş, bunun bir bayrak yarışı olduğunu belirterek “Bir emaneti teslim aldık ve bu emaneti daha yukarı taşımak en büyük hedefimiz” dedi. Daha önce görevi bırakacağını açıkladığını belirten ESO eski Başkanı Savaş M. Özaydemir ise “ESO, ülkemizin en iyi OSB’sini ülkemize kazandırdı. Onun dışında büyük eserlere, iştiraklere imza attık. Arkadaşlarımız bunları daha da geliştirecektir” diye konuştu. Yapılan konuşmaların arasında Özaydemir Odanın mührünü Kesikbaş’a takdim etti. Mühür takdim esnasında Özaydemir “Mühür kimdeyse Süleyman odur” dedi.
Törende ilk konuşmayı yapan Savaş M. Özaydemir, “45 yaşındayken başkan olmuştum şimdi 75 yaşındayım. Odayla ilk ilkim 1975 yılında başladı. Organize Sanayi Bölgesinin birinci etabının yaptım. Çok çabuk yükseldim. Çıraklığım 6-7 sene sürdü. Rakip çıktı ama kazanan olmadı, bugüne kadar geldik. Geçen mayıs ayında bırakacağıma söz verdim ve sözümde de durdum. Büyük yarış başladı ve yarışta birileri kazanacaktı” dedi. 
Fikirler ürettik
Siyaseti ve siyasetçi etkisini hiçbir zaman Oda içerisine sokmadıklarının üstünde duran Özaydemir,  “ESO olarak fikirler öğrettik, katılımda bulunduk. Sanayicinin geleceğini bizler şekillendiriyoruz. Hükümetlere fikirler götürdük. Kasasında 10 milyon TL ile Odayı devrediyoruz. Türkiye’nin birçok Odasında bunu göremezsiniz” dedi.
Gençleri zorlayın
Yeni yönetime tavsiyelerde bulunan Özaydemir, “Gençlere sahip çıkın. Gençler başka sahalara yöneliyorlar. Hizmet sektörüne yöneliyorlar. Sanayiye yetişkin eleman bulamıyoruz. Çok istedik okul yapalım diye ama olmadı. Projeleri hazır. Eğitimler veriyorduk, vermeye devam etmeyi öneririm. Gençlerimizi Sanayi 4.0’a doğru kaydırın, mecbur bırakın, zorlayın. Diğer yandan orta seviyede, ortanın altındaki sanayiciler dikkat etsiler. Kendimizi geliştirmemiz lazım. Kucaklayıcı ve işbirlikçi olmasını öneriyorum. İşbirliği şart, olmazsa sıkıntı olur. Odamızın daha üst seviyeye taşınması en büyük dileğimiz. Yeni yönetime başarılar diliyorum. Mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 
Emaneti yukarı taşıyacağız
Özaydemir’den sonra kürsüye gelen ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Anlımızın akıyla bir emanet devraldık. Bu emaneti daha yukarılara taşımak en büyük ülkümüz, idealimiz. Sağ olsunlar geçtiğimiz 30 yıl süresince Savaş Bey’e Eskişehir sanayisine başta olmak üzere, Eskişehir OSB’ye yaptıkları hizmetler için minnettarız” diye konuştu. 
Konuşmasında “Çok değerli sanayici ağabeylerimiz, büyüklerimiz burada. Sanayiciliği anlatmak çok zor, meşakkatli bir şey “ diyerek sözlerini şöyle sürdürdü;
 “Özellikle Dijital bir çağdan geçiyoruz. Dijital bir çağla konvansiyonel üretim tekniklerimiz de değişiyor. Hayat değişiyor ve hepimiz bir dijital göç yaşıyoruz. Dijital göçün kaçınılmazlarından bir tanesi de kurumlarımıza nitelik anlamında sahip çıkarak geleceğe taşımak ve geleceği çok daha iyi şekillendiriyor olabilmek. Bu anlamda bilişim ve bilişim teknolojileri hem sosyolojik hem kültürel, hem de teknoloji anlamında hayatımıza ciddi yenilikler getiriyor. Ve bu yüzden de zamanı yakalamamız gerekiyor.” 
Yeniden yapılanmak gerekiyor
21. yüzyılda, çağımızın beklenti ve taleplerinin çok farklı olduğunun üstünde duran Kesikbaş, teknolojinin geçmişte bıraktığı izleri alıp geleceği taşımak gerektiğinin altını çizdi. Kesikbaş, “Yenilenmek gerekiyor. Teknolojiyi salt teknoloji olarak düşünmemek gerekiyor. O yüzden de yeniden yapılanmak ve farklılaşmak gerekiyor. Önce kendi zihinlerimizi 21. yüzyıla hazırlamamız gerekiyor, arkasından eğitimlerle çalışanlarımızla, kurumlarla geleceğe farklı bir bakış ve mutlaka arkasında üretim, üretim, üretim yapmak gerekiyor” dedi. 
Üretmek zorundayız
Yaptığı konuşmada üretimin en değerli kısmının sanayicilik ve sanayici olabilmek olduğuna vurgu yapan Kesikbaş, “Evet zor meşakkatli ve belki de kazançlı değil ama üretmediğiniz sürece her türlü esaret bizi bekliyor. O yüzden Eskişehir olarak bir potansiyelimiz var bunu ciddi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor” diyerek, “İşte burası yani Eskişehir Sanayi Odası tam yeri. Şehrimizdeki sanayicilerin çatı kuruluşuyuz. Biz Sanayiciler daha çok bir araya gelmeliyiz. Bu bizi çok güçlü kılacak. Sanayi Odasından başka bir örgütümüz yok.  ESO, Altın bir anahtara sahip, mührü de aldık. Çok güçlü bir anahtar sahibiz. Bu anahtarı doğru amaçlar için kullanacağız. Bu anahtarla dünyanın her yerine açılabiliriz. Hem iş hem aş getirebilmek adına kulalanabiliriz” diye konuştu.  
Sanayi ve kent politikaları oluşturacağız
ESO’nun çok itibarlı bir Oda olduğunu anlatan Kesikbaş, ama kendisi ve ekibinin bunu biraz daha pratize etmek istediğinin üstünde durdu. 
Bu noktada Odayı, iş getiren, aş getiren, eğitim veren, gençleri yönlendiren sanayi ve kent politikalarının oluşturulduğu bir yer haline getirmek istediğini paylaşan Kesikbaş,  şöyle devam etti;
“İhracat ile ilgili ESO’nun çok ciddi çalışmaları ve projeleri olacak. Eğitimle ilgili çok ciddi çalışmalarımız olacak ve buna çok gönüllü sanayici arkadaşlarımız da var. Sanayicilerimiz bu konuda çok eğimli. Okul yaptırmak isteyenden tutun da içerisine para koyup gerekli atölyelerin eğitim sınıflarının açılmasını isteyen sanayici dostlarımız var. Bunları bir araya getirmemiz gerekiyor. Gençleri yetiştirmemiz gerekiyor. Ar-Ge, inovasyonu geliştirecek projeler üretmeliyiz ESO’nun çatısı altında her türlü desteği alarak bir olarak bunları yapmak zorundayız. Hep birlikte bunları yapmak istiyoruz, güçlerimizin birleşmesini istiyoruz. Bunları tek başına yapmayacağız.” 
Projelerimiz var
Devir Teslim Töreninde ki konuşmasında 3 tane temel projeleri olduğunu söyleyen Kesikbaş, “Büyüyen bir sanayi ama mutlaka ihracatla büyüyecek. Meslek edindireceğiz, gençlerimizi sanayi 4.0 ile tanıştıracağız.  Ürün üretecekler ve bununla birlikte insan yetiştirmeyi çok önemsiyoruz. İnsan yetiştirdiğimiz zaman emin olun sanayici daha çok kazanacak. Çünkü 2 tane sermayemiz var. Bir tanesi para diğeri de entelektüel sermaye. İnsan kaynakları portföyümüzü en üst seviyeye getirmemiz gerekiyor. Diğer yandan ürettiğimiz malları yüksek fiyatla satabilmemiz gerekiyor.  Bu da marka tasarım Ar-Ge ve inovasyondan geçiyor. Onun için birçok projeye bugünden başlamak gerekiyor” dedi.
Celalettin Kesikbaş konuşmasının sonunda, Savaş Özaydemir’e teşekkür ederek, katkılarından dolayı bir plaket ve çiçek taktim etti. 
eskisehir   haber   eso   celalettin kesikbaş   savaş özaydemir  
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
2 + 6 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.

Benzer Haberler

Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.