»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
Eskişehir Sanayi en büyük üreticilerle buluştu
Eskişehir Sanayi Odası tarafından, üyelerinin yeni pazarlara açılması ve yeni iş bağlantıları kurması için başlatılan ESO Tedarikçi Günleri’nin ikincisi gerçekleştirildi.
04.04.2019
 Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun 10 farklı fabrikasından satınalma profesyonelleri ve 3 Daire Başkanlığı, ESO Üyesi sanayicilerle bir araya geldi. 
Ülkemizin en büyük silah ve mühimmat üreticisi ve 2018 senesinde 1 milyar 792 milyon TL satış yapan, yurt içinden toplam tedarik tutarına göre yan sanayi kullanım oranı yüzde 52 olan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu; savunma ve kimya sektörlerine yönelik üretim yapan ESO üyeleriyle yeni iş bağlantıları sağladı. 
ESO Tedarikçi Günleri açılışında konuşan ve etkinliğin birebir görüşmelerle devam edeceğini açıklayan ESO Meclis Başkanı Süha Özbay, “ESO Tedarikçi Günleri etkinliğimizin ikincisini gerçekleştiriyoruz. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu ile bir aradayız, bütün yetkililer sanayicilerimizle birlikte. Hepimizin amacı üretmek, pazarlamak. Sanayicilerimize ve Eskişehir’e hayırlısı olmasını diliyorum, hepimiz üretim yapıyoruz, hep beraber hem Eskişehir sanayisine hem de Türkiye sanayisine katkı sağlayacağız” dedi. 
Cevap üretiyoruz 
Açılışta konuşan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Hayrettin Özden, Eskişehirli üreticilerle ve sanayicilerle yeni iş bağlantıları kurmak istediklerini, bu yüzden ESO Tedarikçi Günleri’ne katıldıklarını belirtti. 
Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Güçlerinin ihtiyaçlarına cevap ürettiklerini anlatan Özden, “Her çeşit silah, mühimmat, roket, patlayıcı madde, harp araç ve gereç ihtiyacını karşılamak ve ülkemiz savunma sanayinde, yerli katkı payını artırmak ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına yönelik yeni ürünler üretmek bizim temel görevimizdir” dedi.
Kurumun Ar-Ge faaliyetlerine değinen Özden, Ar-Ge harcamalarının ciroya oranının yüzde 5,5 ve 2019 senesinde planlanan öz kaynağın ise 87,5 milyon TL olduğunu belirtti.
Yan sanayi kullanım rakamları
Ülkemizde yerlileştirme ve yan sanayi kullanımında kamu alımlarının milli gelir içerisindeki payının yüzde 7 seviyelerinde olduğunu, yerli ve milli üretim seferberliğinde kamu alımlarının rolünün daha net anlaşılmakta olduğunu vurgulayan Özden şu açıklamada bulundu: “2018 senesinde kurumumuzun yan sanayi kullanımı; mal alımları için 270 milyon TL, hizmet alımları için 124 milyon 97 bin 273 TL değerinde yatırım ve modernizasyon faaliyetleri oldu. 15 Mart 2019 tarihi itibari ile nominal sermayemiz 1 milyar TL’dir. Bunun ödenen miktarı ise 675 milyon  TL.”
Hedef, 250 milyon dolar ihracat 
2018 senesindeki satış, kar ve ihracat rakamlarına değinerek, “2018 yılı 1.792 milyon TL satış, 104 milyon TL dönem karı, 55 milyon ABD Doları ihracat rakamlarımız bulunuyor.” diyen Özden, 2023 senesi hedeflerinde de bahsederek şunları ekledi: “Ciromuzu 3 kat artış ile 1 Milyar Dolara çıkaracağız, yan sanayine 400 milyon Dolar iş hacmi kazandıracağız, 100 milyon Dolar Ar-Ge harcaması yaparak gelişim ve değişimlerin yolunu tutacağız ve 250 milyon Dolar ihracat yapacağız. Ülkemiz sanayisine, savunmasına ve milli güvenliğine azami ölçüde katkı sağlamaya devam edeceğiz.” 
Toplantı sonrasında firmaların sorularını cevaplayan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, tedarikçi adayı firmalar ile birebir görüşmeler gerçekleştirdi.
 
 
 
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
8 + 8 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.

Benzer Haberler

 • Yurt içi piyasalar ekonominin yeni yol haritasına odaklandı

  Küresel piyasalar ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerle negatif bir seyir izlerken, yurt içinde yatırımcılar, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın açıklayacağı yapısal reformlara ilişkin yol haritasına odaklandı.

 • Benzin ve motorine zam

  Motorinin litre fiyatına 12 kuruş, benzinin litresine ise 20 kuruş zam geldi, söz konusu artış pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren motorinde 6 kuruş, benzinde ise 13 kuruş olarak yansıyacak.

 • Martta en fazla reel getiri dolardan

  Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ve Tüketici Fiyat Endeksi ile indirgendiğinde martta en fazla reel getiri dolardan elde edildi.

 • Mihalıççık'ta lavanta yetiştirecekler

  Mihalıççık ilçesine bağlı Narlı Mahallesi'nde lavanta fidesi dikimi yapıldı.

 • Işıklar Dünya için söndü

  Tepebaşı Belediyesi bu yıl da "Küresel İklim Değişikliği" konusundaki duyarlılığını, Dünya Saati uygulamasına destek vererek sürdürdü.

 • MÜSİAD’ta İstihdam Seferberliği anlatıldı

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) , Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) , Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde düzenlenen “İstihdam Seferberliği 2019” için MÜSİAD üyelerine bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

 • ESO, üyelerinin tanıtımına 157 bin avroluk destek sağladı

  Eskişehir Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sinan Özeçoğlu’nun İstanbul’da yapılan toplantıya katılımıyla “Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Programı Oda Eşleştirme Projeleri Tanıtım Toplantısı” gerçekleştirildi.

 • Tasarım ve İnovasyon Merkezi temeli atıldı

  Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı (ATAP) A.Ş.’nin Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi (ETİM) binasının temel atma töreni yapıldı.

 • “Şimdi ekonomiye odaklanma zamanı”

  Yerel seçimler neticesinde görev alacak belediye başkanlarını kutlayan Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, artık Türkiye’nin ve Eskişehir’in ekonomiye ve mevcut sorunların çözümüne odaklanması gerektiğine dikkat çekti.

 • “Özel sektörle geliştireceğiz”

  Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Salih Karabacak, Eskişehir OSB Başkanı Küpeli ve ekibini ziyaret etti, özel sektörün önemine dikkat çekti. Karabacak, “Göreve geldiğimizde ilçemizi, özel sektörle birlikte geliştireceğiz” dedi.

 • Çimsa beyaz çimentoda dünyanın 1 numarası oluyor

  Çimsa, Meksikalı çimento devi Cemex’in, İspanya Bunol Fabrikası’nı 180 milyon dolara satın alıyor

 • KDV ve ÖTV indirimlerinde süre uzatıldı

  Tapu harcı, otomobil, mobilya, konut, motosiklet ve ticari araçlardaki ÖTV ve KDV indirimlerinin süreleri uzatıldı.

 • Eskişehir'de konut satışları adeta çakıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan verilere göre; Eskişehir'de geçen ayki konut satışları bir önceki aynı döneme göre yaklaşık yüzde 35 oranında azaldı.

 • ESO, SGK, İŞKUR işbirliğinde İstihdam Seferberliği

  Eskişehir Sanayi Odası (ESO), Sosyal Güvenlik Kurumu ve İŞKUR İşbirliğinde “İstihdam Seferberliği 2019” sanayicilere, iş insanlarına ve firmaların insan kaynakları yöneticilerine açıklandı.

 • Firmalara istihdam desteği fırsatları

  ETO Başkanı Metin Güler, “İstihdam Seferberliği 2019” kapsamında yeni istihdam sağlayacak firmalara maaş, prim ve vergi teşviki sağlandığını kaydetti.

 • KDV ORANLARI SIFIRLANIYOR

  Türkiye Gazeteciler Federasyonu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı KDV oranlarının sıfırlanmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

 • Kredi mutabakatı

  Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ve Yönetim Kurulu Üyeleri Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan’ı ağırladı.

 • Kahveci esnafı dışlanmış durumda

  İYİ Parti Tepebaşı İlçe Başkanı Özkan Gündoğan, Tepebaşı ve Odunpazarı İlçe Yönetim Kurulu ve Meclis Üyesi Aday Adayları ile birlikte Kahveciler Odası’nı ziyaret etti.

 • EOSB, Birleşik Krallık’tan Koordinatör Woodcock’u Ağırladı

  Endüstriyel Simbiyoz Projesi Koordinatörlerinden James Woodcock AB Endüstriyel Simbiyoz Projesi çalışmaları üzerine fikir alışverişinde bulundu.

 • Wattozz için yurt dışı satış sözleşmesi

  Milli elektroşok silahı Wattozz'un temsil ve dağıtımı için Zagreb merkezli Kalender Consulting firması ile 10 milyon dolar değerinde toplu sözleşme imzalandığı bildirildi.

Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.