gazetene sahip çık
»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
EKONOMİK KAYIP SEKTÖRÜN ÜZERİNE BİR KARA BULUT GİBİ ÇÖKTÜ!
Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, 1 Kasım seçim sonuçlarının gayrimenkul piyasasına olası yansımaları ...
04.11.2015

 Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, 1 Kasım seçim sonuçlarının gayrimenkul piyasasına olası yansımaları ve beklentilerini değerlendirdi. 
Bankaların vatandaşlara sunduğu konut kredilerindeki faiz oranlarını düşürmeye çağıran Çelik, gayrimenkul sektörnün ekonomi ile iç içe olduğunu dile getirdi. Gayrimenkul ve inşaat sektörünün kazanç sağlaması için istikrara ihtiyacı olduğunu kaydeden Çelik, "Gayrimenkul sektörü ekonomi ile iç içe olan bir sektör. Gayrimenkul ve inşaat sektörünün kazanç sağlaması ve halkın alım gücünün olabilmesi için, istikrara ihtiyacı var. Son 6 ay içerisinde özellikle de döviz ve altında yaşanan artış inşaat sektörünü çok olumsuz yönde etkiledi. Bu ekonomik kayıp bizim sektörümüzün üzerine bir kara bulut gibi çökmüştü. 1 Kasım seçimlerinde halkımız iradesini gösterdi. Beklentimiz bundan sonra tek hükümet ile birlikte istikrarın yakalanmasıdır. Seçimden hemen sonra döviz ve altında düşüş yaşanmaya başladı. Bizim sektörümüzde de yatırım yapacak olan insanların beklentisi de aynı düşüşün bankaların konut kredileri üzerindeki faizlerini düşürmeleridir. 2 yıl önce 0,67’lerde olan konut faiz oranları şuanda 1,25’lerde dolaşıyor. Seçimden sonra bankalar da tekrar değerlendirmelerini, anında yapmaya başladılar. Bu oranların düşmesi ile vatandaşlarımızın gayrimenkullere yatırım yapmasını bekliyoruz. İstikrar olduğu sürece de insanlar alışverişlerini ve borçlanmalarını kendilerine göre yapabilecekler" dedi.
"Ekonomik çark içerisinde inşaat sektörü çok önemli bir pay sahibi" diyen Çelik, şunları kaydetti:
"İstikrar olduğu sürece bu çark sağlıklı şekilde dönebilecek. Bu da 5-6 ayı bulabilir. Geçtiğimiz dönem inşaat girdilerinde büyük artış olmuştu. Biz bunu konut fiyatlarına yansıtamamıştık. Sektörün bir hızlanmaya doğru gideceğini görüyoruz. Üretim çok ama tüketim yoktu. Geçen dönemde konut satışlarında yüzde 25’lik bir daralma yaşamıştık. Sektörde bir hareketlilik yaşanırsa talep de artacaktır. Bu da fiyatlarda bir artışı gösterebilir.” 

emlak.emlak faizi   bankalarda emlak faiz oranı   eskişehir'de konut faizleri  
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
5 + 5 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.

Benzer Haberler

Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.