»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
“Dokunmayın tazminatımıza”
Türk Harb İş Sendikası Şube Başkanı Hasan Atak, Yeni Ekonomi Programı’nda açıklanan kıdem tazminatı reformuna tepki göstererek,‘‘ Kıdem tazminatı işçi kesiminin son kalesidir. Kıdem tazminatına yapılan saldırıyı asla kabul etmeyeceğiz’’ dedi.
11.04.2019

Yeni Ekonomi Programı’na göre kıdem tazminatı reformunun yine yapılacağını ve yine sosyal tarafların mutabakatıyla olacağının söylendiğini aktaran Atak,‘‘ Tabii inanırsak. Her yıl reel anlamda zaten kayba uğrayan uğratılan Kıdem Tazminatı bu gidişle elden çıkacak gibi gözüküyor. Son 10 yılda ve özellikle de son aylarda çalışanlara ödenen kıdem tazminatının kaldırılması konusu sık sık gündeme getirilmektedir. Bazı hallerde kıdem tazminatının tamamen kaldırılması bazı hallerde de yerine devlet kontrollü fon getirilmesi dile getirilmektedir. Fakat, kıdem tazminatının bugünkü uygulaması gereğince sahip olduğu bir çok fonksiyonunu, kıdem tazminatı fonu getirilmesiyle kaybedecek. Kıdem tazminatı fonunun getirilmesiyle öncelikle çalışanlar zarar görecek, sonra işverenler zarar görecek bu işten en kârlı çıkacak olan ise devlet olacaktır’’ diye konuştu.

‘ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ’

Kıdem tazminatının bugünkü uygulaması gereğince sahip olduğu birçok fonksiyonunu ve özelliğini kaybedeceğine dikkat çeken Atak,‘‘ Kıdeme esas ücret de düşecek; Halen geçerli olan kanunlara göre kıdem tazminatı ödenirken 30 günlük ücret bulunurken, geriye doğru bir yıl içinde işçiye ödenen her türlü maddi menfaatler dikkate alınmaktadır. Yani, servisler, işyerinde verilen yemekler, özel sigorta yardımları gibi para ve para ile ölçülebilen her türlü ödemeler kıdem tazminatında dikkate alınıyor ama fon gelirse bu iş bitecek. Sadece işçinin brüt ücretine göre fona prim ödeneceğinden işçilerin kıdem tazminatına esas ücretleri düşecektir. Kayıtdışı çalışanların kıdemi yok olacaktır. Buradan bu kararları almaya çalışan ve Kıdem Tazminatımıza el uzatan Hükümete sesleniyoruz; Kıdem tazminatı ikramiyedir. İşsizlik dönemi güvencesidir. Ücretin sonraya bırakılmış kısmıdır. Gerçek anlamda tazminattır. İşçi kesiminin son kalesidir. Kıdem tazminatına yapılan saldırıyı asla kabul etmeyeceğiz! Her alanda mücadele etmeye devam edeceğiz!’’ ifadelerini kullandı.

 
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
5 + 9 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.

Benzer Haberler

Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.