»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
Akademinin tercihi Ataol Behramoğlu Kitaplığı
Odunpazarı Belediyesi, 265 yıllık Yağcızade Konağı’nı restore ederek Ataol Behramoğlu Kitaplığı’na dönüştürdü. Kitaplık, açıldığı günden itibaren ziyaretçi akınına uğruyor. Akademik çevrelerin ve öğrencilerin tercih ettiği yerlerin başında gelen Ataol Beh
09.09.2019

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Ataol Behramoğlu, kendi kitaplarının da aralarında olduğu kendi kitaplığından yaklaşık 7 bin eseri, Odunpazarı Belediyesi’ne armağan etti. Rus Edebiyatı profesörü olan Behramoğlu’nun Odunpazarı Belediyesi’ne bağışladığı kitaplar  arasında Rus ve Türk Edebiyatı için önemli kitaplar da bulunuyor. Edebiyat ve Tarih Fakülteleri için önemli kaynak eserlerin bulunduğu kitaplıkta, araştırma görevlileri ve öğrencilere de çalışmalar yapıyor. Farklı şehirlerde bulunan üniversitelerde ders veren hocaların ve yüksek lisans yapan öğrencilerin de tercih ettiği kitaplık, önümüzdeki günlerde çok farklı çalışmalara ve buluşmalara da ev sahipliği yapacak. Kitaplıkta çalışmalar yürüten akademisyen ve öğrenciler eserlerini Odunpazarı Belediyesi’ne armağan eden Ataol Behramoğlu’na ve bu eserlerden muhteşem bir kitaplık oluşturan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür ediyor.

 

HER TÜRLÜ KİTABI BURADA BULMAK MÜMKÜN

Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde araştırma görevlisi Emrah Gülüm, gönüllü olarak Ataol Behramoğlu Kitaplığına yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi. Kitaplığın edebiyatın çeşitli bölümlerine ayrıldığını dile getiren Gülüm, kitaplıkta Türk Edebiyatı, Dünya Edebiyatı, Rus Edebiyatı, Tarih ve Sosyoloji bölümleri olduğunu belirtti. Kendisinin Türk Edebiyatı bölümünde bulunan kitapların tasnifi ile ilgilendiğini ifade eden Gülüm, “Kitaplıkta her tür eser var. Neredeyse her dil de var. Hocamız akademik anlamda Rus Dili ve Edebiyatı alanında bir akademisyen olduğu için Rusça eserler de çok fazla. Roman, öykü, deneme, akademik yazılar, şuan satışı olmayan bulunması imkansız kaynak eserler ve Divan edebiyatı var. Farklı alanlarda ve türlerde her türlü kitabı burada bulmak mümkün. Ataol Behramoğlu Kitaplığı daha da genişleyecek ve gelişecektir” dedi.

 

KİTAP KOKUSU SOLUYARAK OKUMAK ÇOK GÜZEL

Sedef Gürgan, Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencisi. Kitaplığın açılışı  hakkında sosyal medyada duyurular gördüğünü söyleyen Gürgan, daha sonra da Ataol Behramoğlu Kitaplığının açılışına katıldığını anlattı. “Çok güzel bir açılış olmuştu. Bugün tekrar ziyaret etmek istedim” diyen Gürgan, ardığı kitapların hepsini bulduğunu ifade etti. Özellikle kitap kokusu soluyarak okumak çok güzel olduğunu kaydeden Gürgan, “Eskişehir’in ihtiyacı olan bir şeydi. Kültür ve sanata olan desteğinden dolayı Odunpazarı Belediyesine ve Ataol Behramoğlu’na çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

ATAOL HOCAMIZIN YILLARIN BİRİKİMİ VE BURAYA BAĞIŞLADIĞI KİTAPLARI BİZE YARDIMCI OLUYOR

Rus Dili ve Edebiyatı ile ilgili araştırma yapan ve tez hazırlayanlar da Ataol Behramoğlu Kitaplığını tercih ediyor. Raflardaki kaynaklardan faydalan öğrenciler, kendileri için oluşturulan çalışma alanlarında da rahatlıkla çalışabiliyor. Bu öğrencilerden bir de Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Öğrencisi Seyfullah Koçak. Tez döneminde olduğunu belirten Koçak, akademik çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Koçak, “Ataol Behramoğlu, Rusya’da bulunmuş, eğitim almış, Rusça’dan birçok kitabı dilimize kazandırmış, Rus Dili ve Edebiyatı Profesörü. Bu kitaplık, özellikle içinde bulunan Rusça eserler, hem edebi hem de bilimsel eserler nedeniyle çok önemli bir varlık teşkil ediyor. Tezimi çalışırken herhangi bir kitaba, edebi esere veya o eserle ilgili yapılmış bilimsel bir çalışmaya bir oda değiştirerek ulaşmak benim için mutluluk verici. Özellikle eski eserler, klasikler ve bundan belki 100 yıl önceki akademik çalışmalara internet üzerinden bile ulaşması zor ancak, Ataol Hocamızın yılların birikimi ve buraya bağışladığı kitapları bize yardımcı oluyor” diye konuştu.

 

AZİZ NESİN’İN BEHRAMOĞLU’NA YAZDIĞI MEKTUP DA KİTAPLIKTA

Ataol Behramoğlu Kitaplığı’na eserlerin yerleştirilmesi ve tasnifinde emeği geçenlerden biri de Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü hocalarından Emine Karabacak Kündem. Ataol Behramoğlu’nun şair ve yazar olmasının yanı sıra akademik bir unvanı da olduğunu hatırlattı. Ataol Behramoğlu’nun üniversitelerde derse girerek çok sayıda öğrenci yetiştirdiğini belirten Kündem, kitaplıkta Behramoğlu’nun eserlerinin de yer aldığını vurguladı. Kitaplığın Türk Edebiyatı kısmında Ataol Behramoğlu’nun yazdığı ve çevirisini yaptığı kitapların olduğunu söyleyen Kündem, bunun yanı sıra Behramoğlu’nun ‘Rus Edebiyatında Puşkin Gerçekliği’ adlı doktora tezinin orijinal halinin de kitaplıkta mevcut

 

 

olduğunun altını çizdi. Bu çalışmaların farklı yayın evleri tarafından basılan ve çok okunan bir kitap olduğuna dikkat çeken Kündem, “Ataol Behramoğlu denince aklımıza Puşkin üzerine çalışmalar gelmekte, bu nedenle de kitaplıkta çok sayıda Puşkin çevirisi de bulunmakta” dedi. Kitaplıkta kitabın dışında mektupların da bulunduğunu ifade eden Kündem, “Bizi duygulandıran mektuplardan biri de Aziz Nesin’in mektubu. Hocanın babasının kendisine gönderdiği bir mektup var. Hocanın babasının yazdığı kitap da, aldığı birçok ödülde burada” diye konuştu.  

 

NADİR BULUNAN KAYNAKLARIN OLDUĞUNA DA ŞAHİT OLDUM

Dumlupınar Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi Betül Ölürdönmez’de kitap okumak için Ataol Behramoğlu Kitaplığını tercih edenlerden. Kitaplığın Eskişehir için çok güzel bir yer olduğunu kaydeden Ölürdönmez, “Sessiz, kitap okuyabileceğiniz çok fazla alan yok. Çünkü, Eskişehir’de çok fazla öğrenci var. Bundan dolayı çok güzel bir yer ve nadir bulunan kaynakların olduğuna da şahit oldum. Akdeniz Üniversitesi’nden bir profesör vardı burada, bir kaynağı çoğu yerde aramış ancak burada bulduğunu söyledi. Buraya kitap için gelmiş. Bence bu açıdan çok güzel. Türk Dili ve Edebiyatın kısmında Türk Dili ile ilgili bütün alanlarda kitaplar var. O odada Türk Dili’nin bütün alanları ile ilgili çok sayıda araştırma kitapları mevcut” şeklinde konuştu.

 

ÇOK DEĞERLİ ESERLERLE KARŞILAŞTIM

Nuri Can Uçar, Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde araştırma görevlisi. Ataol Behramoğlu’na kitaplarını Odunpazarı Belediyesi’ne hediye ettiği için teşekkür eden Uçar, “Benim kullanacağım bir yer burası. Binanın fiziki şartları ve konumu, tarihe gönül veren birisi için Eskişehir’in tarihi bir bölgesinin merkezinde bulunması çok güzel bir his. Buraya geldiğimde bizim öğrenim hayatımızda son derece önemsediğimiz, çok değerli eserlerle karşılaştım. Eskiçağ Tarihinden Ortaçağ Tarihinden, Osmanlı Tarihinden, Yakın Türkiye Tarihinden, Cumhuriyet Tarihinden, Düşünce Tarihinden, bilhassa çok değerli anı eseleri var burada. İngilizce, Türkçe, Rusça, Fransızca… Çok dilde geniş kapsamlı, geniş ölçekte son derece başarılı eserlerle karşılaştım. Bunları yalnızca lisans değil lisansüstü öğrencilerimiz de kullanabilir. Bu güzel mekânda, bu güzel ortamda, bu güzel çalışma ortamında son derece verimli çalışmalar yapılabileceğine yürekten inanıyorum. Kitapların son derece faydalı olacağına eminim. Tarihe, okumaya, öğrenme gönül veren herkesin gelip yalnızca tarihte değil pek çok farlı disiplinde çok değerli eserlerin bulunacağı önemli bir merkez haline geldi. Öğrenmeyi önemli atfeden herkesin kullanmasını tavsiye ediyorum” dedi.

 

 
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
6 + 3 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.

Benzer Haberler

 • ESKİSEHİR AĞRILILAR DERNEĞİ'NDEN AŞURE DAĞITIMI

  Eskişehir Ağrılılar Derneği tarafindan Muharrem ayı dolayısıyla aşure dağıtım etkinliği düzenlendi. Derneğin hizmet binasında gerçekleşen etkinliğe Tepebaşı belediye başkanı Ahmet Ataç, Eskişehir Ticaret Odası Meclis Başkan vekili Metin Öztürk, Ağrılı ve

 • “Eskişehirimizi Fotoğraflıyoruz” Sergisi

  Eskişehir Sanat Derneği 11.Eskişehirimizi Fotoğraflıyoruz Sergisini Eskişehir Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde açtı.

 • Odunpazarı Belediyesi Aşevi, Muharrem Ayı nedeniyle aşure yaptı. Aşevi tarafından yapılan aşureler,

  Odunpazarı Belediyesi, Hamamyolu Caddesi üzerinde kendi işlettiği kafelerdeki çay fiyatları ilgili yaptığı referandum başladı. Bir hafta sürecek olan referanduma vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Referandum sonrasında vatandaşların vereceği karara göre çay

 • Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen 3X3 StreetBall Turnuvası

  Odunpazarı Belediyesi, Muharrem Ayı nedeniyle Çarşamba Pazarında aşure dağıttı.

 • 3X3 StreetBall Turnuvası başladı

  Odunpazarı Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen 3X3 StreetBall (Sokak Basketbolu) Turnuvası başladı. Turnuvanın açılış konuşmasını yapan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir’de basketbol liginin olmadığını v

 • İnönü Belediyesinden Aşure İkramı

  Muharrem ayı dolayısıyla İnönü Belediyesi kapalı pazaryerinde ilçe sakinlerine aşure ikram etti.

 • HALKIN SEMPOZYUMA İLGİSİ YOĞUN

  Tepebaşı Belediyesi’nin bu yıl 13. kez gerçekleştirdiği Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu, vatandaşların yoğun ilgisi eşliğinde devam ediyor.

 • MEHMET ERDEM ESKİŞEHİRLİLER İLE BULUŞACAK

  Tepebaşı Belediyesi tarafından 13. kez düzenlenen Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu konserleri, sevilen sanatçı Mehmet Erdem’in performansı ile son bulacak.

 • TGF BAŞKANLAR KONSEYİ SİVASTA BAŞLIYOR

  Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 59. Başkanlar Konseyi Toplantısı Sultanlar şehri Sivas’ta Bilici Termal Otelde yapılacak.

 • Es Es’te şok…. Çapa idmana çıkmadı

  Sorunların bitmediği Eskişehirspor’da Teknik Direktör Fuat Çapa ve ekibi dün akşam yapılan idmana çıkmadı. Gelişmelerle ile bugün kamuoyuna bir açıklama yapılacağı belirtildi.

 • Es Es’te şok…. Çapa idmana çıkmadı

  Sorunların bitmediği Eskişehirspor’da Teknik Direktör Fuat Çapa ve ekibi dün akşam yapılan idmana çıkmadı. Gelişmelerle ile bugün kamuoyuna bir açıklama yapılacağı belirtildi.

 • TRAMVAY KAVŞAKLARI ASFALT KAPLANIYOR

  Büyükşehir Belediyesi ve Estram Genel Müdürlüğü ile ortak yürütülen çalışma kapsamında, tramvay hattının geçtiği ve araç geçişinin fazla olduğu kavşaklarda asfalt kaplama çalışması gerçekleştiriliyor.

 • BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖĞRENCİLERE KIRTASİYE YARDIMI

  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte ilçelerde öğrencilere kırtasiye malzemesi desteğine başladı. Çifteler, Sarıcakaya ve Mihalgazi’de Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı kırtasiye malzemelerini alan çocuk

 • SEL VURDU BÜYÜKŞEHİR ONARDI

  Cumhuriyet Bulvarı üzerinde bulunan ve DSİ’ye ait sulama kanalı kenarındaki istinat duvarı yoğun yağışlar sonucu oluşturduğu tehlike nedeniyle vatandaşlardan gelen talep ile Büyükşehir Belediyesi tarafından kısa sürede tekrar yapıldı.

 • Kazım Kurt: “Sarıcailyas Camii güzel bir dayanışma örneği”

  2018 yılı Nisan Ayında temeli atılan Sarıcailyas Camii, törenle hizmete açıldı. Törende konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Sarıcailyas Camii’nin herkese hayırlı uğurlu olmasını diledi.

 • SANATÇILARIN GÖZÜNDEN SEMPOZYUM

  Tepebaşı Belediyesi’nin bu yıl 13’üncüsünü düzenlediği Uluslararası Eskişehir Pişmiş toprak Sempozyumu’na katılan sanatçılar, sempozyum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 • ESKİŞEHİRLİLER SANATA ŞAHİTLİK EDİYOR

  Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, 13. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu sanatçılarını çalışma alanlarında ziyaret etti. Başkan Ataç, sanatçı Ergün Arda’nın üzerinde çalıştığı eserin oluşumuna da katkıda bulundu.

 • KADIN EMEĞİ TEPEBAŞI’NDA DEĞERLENİYOR

  Tepebaşı Belediyesi, hayata geçirdiği proje ve uygulamalar ile üretici kadın emeğinin değer bulmasını sağlıyor. Hanımeli Sokak ve Kadın Üretici Ürün Satış Noktası da katılımcı kadınların el emeklerini kazanca dönüştürüyor.

 • TROPİKAL ÜRÜNLERİN TANITIMI YAPILDI

  Akdeniz Profesyonel Aşçılar Birliği üyeleri, Gaz Yağcı Konya Selçuklu Yemekleri’nin tanıtımında Alanya’yı temsil etti.

 • Sahne dansları seçmeleri başlıyor

  Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü tarafından ücretsiz verilen sahne dansları eğitimi için seçmeler 16,17 ve 18 Eylül tarihinde yapılacak.

Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.