»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
Akademinin tercihi Ataol Behramoğlu Kitaplığı
Odunpazarı Belediyesi, 265 yıllık Yağcızade Konağı’nı restore ederek Ataol Behramoğlu Kitaplığı’na dönüştürdü. Kitaplık, açıldığı günden itibaren ziyaretçi akınına uğruyor. Akademik çevrelerin ve öğrencilerin tercih ettiği yerlerin başında gelen Ataol Beh
09.09.2019

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Ataol Behramoğlu, kendi kitaplarının da aralarında olduğu kendi kitaplığından yaklaşık 7 bin eseri, Odunpazarı Belediyesi’ne armağan etti. Rus Edebiyatı profesörü olan Behramoğlu’nun Odunpazarı Belediyesi’ne bağışladığı kitaplar  arasında Rus ve Türk Edebiyatı için önemli kitaplar da bulunuyor. Edebiyat ve Tarih Fakülteleri için önemli kaynak eserlerin bulunduğu kitaplıkta, araştırma görevlileri ve öğrencilere de çalışmalar yapıyor. Farklı şehirlerde bulunan üniversitelerde ders veren hocaların ve yüksek lisans yapan öğrencilerin de tercih ettiği kitaplık, önümüzdeki günlerde çok farklı çalışmalara ve buluşmalara da ev sahipliği yapacak. Kitaplıkta çalışmalar yürüten akademisyen ve öğrenciler eserlerini Odunpazarı Belediyesi’ne armağan eden Ataol Behramoğlu’na ve bu eserlerden muhteşem bir kitaplık oluşturan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür ediyor.

 

HER TÜRLÜ KİTABI BURADA BULMAK MÜMKÜN

Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde araştırma görevlisi Emrah Gülüm, gönüllü olarak Ataol Behramoğlu Kitaplığına yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi. Kitaplığın edebiyatın çeşitli bölümlerine ayrıldığını dile getiren Gülüm, kitaplıkta Türk Edebiyatı, Dünya Edebiyatı, Rus Edebiyatı, Tarih ve Sosyoloji bölümleri olduğunu belirtti. Kendisinin Türk Edebiyatı bölümünde bulunan kitapların tasnifi ile ilgilendiğini ifade eden Gülüm, “Kitaplıkta her tür eser var. Neredeyse her dil de var. Hocamız akademik anlamda Rus Dili ve Edebiyatı alanında bir akademisyen olduğu için Rusça eserler de çok fazla. Roman, öykü, deneme, akademik yazılar, şuan satışı olmayan bulunması imkansız kaynak eserler ve Divan edebiyatı var. Farklı alanlarda ve türlerde her türlü kitabı burada bulmak mümkün. Ataol Behramoğlu Kitaplığı daha da genişleyecek ve gelişecektir” dedi.

 

KİTAP KOKUSU SOLUYARAK OKUMAK ÇOK GÜZEL

Sedef Gürgan, Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencisi. Kitaplığın açılışı  hakkında sosyal medyada duyurular gördüğünü söyleyen Gürgan, daha sonra da Ataol Behramoğlu Kitaplığının açılışına katıldığını anlattı. “Çok güzel bir açılış olmuştu. Bugün tekrar ziyaret etmek istedim” diyen Gürgan, ardığı kitapların hepsini bulduğunu ifade etti. Özellikle kitap kokusu soluyarak okumak çok güzel olduğunu kaydeden Gürgan, “Eskişehir’in ihtiyacı olan bir şeydi. Kültür ve sanata olan desteğinden dolayı Odunpazarı Belediyesine ve Ataol Behramoğlu’na çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

ATAOL HOCAMIZIN YILLARIN BİRİKİMİ VE BURAYA BAĞIŞLADIĞI KİTAPLARI BİZE YARDIMCI OLUYOR

Rus Dili ve Edebiyatı ile ilgili araştırma yapan ve tez hazırlayanlar da Ataol Behramoğlu Kitaplığını tercih ediyor. Raflardaki kaynaklardan faydalan öğrenciler, kendileri için oluşturulan çalışma alanlarında da rahatlıkla çalışabiliyor. Bu öğrencilerden bir de Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Öğrencisi Seyfullah Koçak. Tez döneminde olduğunu belirten Koçak, akademik çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Koçak, “Ataol Behramoğlu, Rusya’da bulunmuş, eğitim almış, Rusça’dan birçok kitabı dilimize kazandırmış, Rus Dili ve Edebiyatı Profesörü. Bu kitaplık, özellikle içinde bulunan Rusça eserler, hem edebi hem de bilimsel eserler nedeniyle çok önemli bir varlık teşkil ediyor. Tezimi çalışırken herhangi bir kitaba, edebi esere veya o eserle ilgili yapılmış bilimsel bir çalışmaya bir oda değiştirerek ulaşmak benim için mutluluk verici. Özellikle eski eserler, klasikler ve bundan belki 100 yıl önceki akademik çalışmalara internet üzerinden bile ulaşması zor ancak, Ataol Hocamızın yılların birikimi ve buraya bağışladığı kitapları bize yardımcı oluyor” diye konuştu.

 

AZİZ NESİN’İN BEHRAMOĞLU’NA YAZDIĞI MEKTUP DA KİTAPLIKTA

Ataol Behramoğlu Kitaplığı’na eserlerin yerleştirilmesi ve tasnifinde emeği geçenlerden biri de Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü hocalarından Emine Karabacak Kündem. Ataol Behramoğlu’nun şair ve yazar olmasının yanı sıra akademik bir unvanı da olduğunu hatırlattı. Ataol Behramoğlu’nun üniversitelerde derse girerek çok sayıda öğrenci yetiştirdiğini belirten Kündem, kitaplıkta Behramoğlu’nun eserlerinin de yer aldığını vurguladı. Kitaplığın Türk Edebiyatı kısmında Ataol Behramoğlu’nun yazdığı ve çevirisini yaptığı kitapların olduğunu söyleyen Kündem, bunun yanı sıra Behramoğlu’nun ‘Rus Edebiyatında Puşkin Gerçekliği’ adlı doktora tezinin orijinal halinin de kitaplıkta mevcut

 

 

olduğunun altını çizdi. Bu çalışmaların farklı yayın evleri tarafından basılan ve çok okunan bir kitap olduğuna dikkat çeken Kündem, “Ataol Behramoğlu denince aklımıza Puşkin üzerine çalışmalar gelmekte, bu nedenle de kitaplıkta çok sayıda Puşkin çevirisi de bulunmakta” dedi. Kitaplıkta kitabın dışında mektupların da bulunduğunu ifade eden Kündem, “Bizi duygulandıran mektuplardan biri de Aziz Nesin’in mektubu. Hocanın babasının kendisine gönderdiği bir mektup var. Hocanın babasının yazdığı kitap da, aldığı birçok ödülde burada” diye konuştu.  

 

NADİR BULUNAN KAYNAKLARIN OLDUĞUNA DA ŞAHİT OLDUM

Dumlupınar Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi Betül Ölürdönmez’de kitap okumak için Ataol Behramoğlu Kitaplığını tercih edenlerden. Kitaplığın Eskişehir için çok güzel bir yer olduğunu kaydeden Ölürdönmez, “Sessiz, kitap okuyabileceğiniz çok fazla alan yok. Çünkü, Eskişehir’de çok fazla öğrenci var. Bundan dolayı çok güzel bir yer ve nadir bulunan kaynakların olduğuna da şahit oldum. Akdeniz Üniversitesi’nden bir profesör vardı burada, bir kaynağı çoğu yerde aramış ancak burada bulduğunu söyledi. Buraya kitap için gelmiş. Bence bu açıdan çok güzel. Türk Dili ve Edebiyatın kısmında Türk Dili ile ilgili bütün alanlarda kitaplar var. O odada Türk Dili’nin bütün alanları ile ilgili çok sayıda araştırma kitapları mevcut” şeklinde konuştu.

 

ÇOK DEĞERLİ ESERLERLE KARŞILAŞTIM

Nuri Can Uçar, Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde araştırma görevlisi. Ataol Behramoğlu’na kitaplarını Odunpazarı Belediyesi’ne hediye ettiği için teşekkür eden Uçar, “Benim kullanacağım bir yer burası. Binanın fiziki şartları ve konumu, tarihe gönül veren birisi için Eskişehir’in tarihi bir bölgesinin merkezinde bulunması çok güzel bir his. Buraya geldiğimde bizim öğrenim hayatımızda son derece önemsediğimiz, çok değerli eserlerle karşılaştım. Eskiçağ Tarihinden Ortaçağ Tarihinden, Osmanlı Tarihinden, Yakın Türkiye Tarihinden, Cumhuriyet Tarihinden, Düşünce Tarihinden, bilhassa çok değerli anı eseleri var burada. İngilizce, Türkçe, Rusça, Fransızca… Çok dilde geniş kapsamlı, geniş ölçekte son derece başarılı eserlerle karşılaştım. Bunları yalnızca lisans değil lisansüstü öğrencilerimiz de kullanabilir. Bu güzel mekânda, bu güzel ortamda, bu güzel çalışma ortamında son derece verimli çalışmalar yapılabileceğine yürekten inanıyorum. Kitapların son derece faydalı olacağına eminim. Tarihe, okumaya, öğrenme gönül veren herkesin gelip yalnızca tarihte değil pek çok farlı disiplinde çok değerli eserlerin bulunacağı önemli bir merkez haline geldi. Öğrenmeyi önemli atfeden herkesin kullanmasını tavsiye ediyorum” dedi.

 

 
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
1 + 9 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.

Benzer Haberler

 • OMEK fuarda yemek yarışması düzenledi

  Eskişehir Gıda, Gıda ve İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistiği Fuarı, 23 - 26 Ocak 2020 tarihlerinde Eskişehirlilerle buluşuyor. Geliştirdiği sosyal projelerle öne çıkan Odunpazarı Belediyesi’ne bağlı Odunpazarı Meslek Edindirm

 • ESMEK’te yaptıklarını internette satıyorlar

  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları’ndan ücretsiz olarak faydalanan ve farklı alanlarda kendilerini geliştirme fırsatı yakalayan kadınlar, aile ekonomilerine de destek oluyor.

 • Vergi dairesi kan bağışladı

  Vergi Haftası Etkinlikleri kapsamında çalışanlar Kızılay'a kan bağışında bulundu.

 • Jeoloji mühendisleri deprem için uyardı

  TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Can Ayday, doğal afetler karşısında görevlerinin halkı uyarmak olduğunu belirtti.

 • “Haşhaş üreticisine zulüm uygulanıyor”

  Haşhaş üretiminin yaygın olduğu, Seyitgazi’nin Kümbet ve Yapıldak mahallelerini ziyaret ederek çiftçileri dinleyen Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Eskişehirli haşhaş üreticilerinin sorunlarını, yazılı soru önergesi ile T

 • Pek çok proje gerçekleşiyor

  TMMOB Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Başkan Kurt’un makamında gerçekleşen ziyarete Eskişehir Mimarlar Odası’nın yeni seçilen başkanı Didar Duygu Altıntaş ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.

 • Üretici kadınlar için hijyen eğitimi verildi

  Tepebaşı Belediyesi Hanımeli Sokak’ta satış yapan üretici kadınlara yönelik bilinçli üretimin yaygınlaştırılması, kent halkına kaliteli ve sağlıklı ürünler sunulması amacıyla belirli periyotlarda gerçekleştirilen eğitimler devam ediyor.

 • Espark’tan çocuklara eğlenceli etkinlikler

  Espark Alışveriş Merkezi, sömestr tatilinde çocuklara hem eğlenecekleri hem de yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri bir etkinlik sunuyor.

 • Yoksullara yardım eli

  Hacı Bektaşi Veli Eğitim ve Kültür Vakfı’nda Eskişehirdeki yerel derneklerin yöneticilerinin ve Alevi dedelerinin de katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Başkan Ali Ulu, eğitim ve kültür, sosyal yardım gibi konularda gerçekleştirmeyi düşündükleri çalışm

 • Sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanacaklar

  Büyükşehir Belediyesi iştiraki Espark A.Ş ile Fizyomer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi arasında protokol imzalandı. Protokol kapsamında şirket personelleri ve birinci derece yakınları Fizyomer’de indirimli olarak tedavi olabilecekler.

 • Hippoterapi Merkezi ilgi odağı haline geldi

  Özbekistan At Yetiştiriciliği ve Binicilik Federasyonu Başkan Yardımcısı Ismoilov Avaz Khamitovich, ESOGÜ Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksekokulu ve Mahmudiye Hippoterapi Uygulama ve Araştırma Merkezini ziyaret etti.

 • “Can yoldaşımız olarak görüyoruz”

  Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ı ziyaret eden Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ile Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Derneği yönetici ve üyeleri, Ataç’a desteklerinden dolayı teşekkür etti. Başkan Ataç’a Zülfikar kılıcının bir örneği hediye edil

 • SP Baksan ve sanayi çarşısına dikkat çekti

  Saadet partisi Tepebaşı İlçe Başkan yardımcısı Metin Danabaş, Tepebaşı bölgesindeki Baksan Sanayi Sitesi ile Odunpazarı bölgesindeki Sanayi Çarşısı’na dikkat çekti.

 • Birlik Vakfı’nda son dönem Osmanlı hukuku anlatıldı

  Birlik Vakfı Eskişehir Şubesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Pazartesi Konuşmalarının bu haftaki konuğu Prof. Dr. Osman Köksal oldu. Tarih Okumaları dersi başlığı altında bu hafta Osman Köksal’ın anlatımıyla Son Dönem Osmanlı Hukuku adlı ders ger

 • Hayvanat Bahçesi hayvan hastanesi gibi

  Her gün binlerce misafirin ziyaret ettiği, ücretsiz eğitimleri ile çocuklara doğa sevgisi ve doğa bilinci aşılayan Eskişehir Hayvanat Bahçesi, doğal yaşamda yaralanan hayvanları da tedavi etmeye devam ediyor.

 • Ağaçlar bahara hazırlanıyorlar

  Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler ekipleri ana caddelerdeki ağaçlarda budama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

 • Çocuklar böceklerin dünyasını inceledi

  Eskişehir'de yaşayan çocukların ara tatillerini en iyi biçimde geçirmelerini sağlamak için düzenlenen Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi Kış Atölyeleri başladı.

 • Çel-Der’de Başkan Taş güven tazeledi

  Eskişehir Çeltik ve Çevre Köyleri Derneği’nin (Çel-Der) olağan kongresinde Başkanı Mehmet Taş güven tazeledi. Emek Mahallesi'nde bulunan dernek binasında yapılan kongrede açılış gündeminin ardından Yönetim ve Denetim kurullarının raporları okunup ibra edi

 • Vatan Partisi İl Kurultayı yapıldı

  Vatan Partisi Eskişehir Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salon'da İl 11. Olağan Amiral Soner Polat Kurultayı'nı gerçekleştirdi.

 • Odunpazarı’nda sağlık söyleşisi

  Odunpazarı Belediyesi ve Acıbadem Eskişehir Hastanesi’nin işbirliğinde ‘Tüp Bebek Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar’ konulu sağlık söyleşisi düzenlendi.

Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.