iyi parti ibrahim sayın başlık
»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
50.YIL MİLLİ İRADE
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
“11'inci Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu” 8 Eylül’de başlayacak.
07.09.2017

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen “11'inci Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu” 8 Eylül’de başlayacak. Sempozyumun tanıtım toplantısı Özdilek Sanat Merkezi’nde yapıldı.

 

Toplantıya Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, sempozyum sponsorları ve davetliler katıldı.

Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun başından bu yana içersinde olan ve önemli katkıları bulunan Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü öğretim üyesi Prof. Bilgehan Uzuner’in sempozyumun geçmişi ve sanatsal çalışmalarla ilgili bilgi vermesinden sonra Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, yaptığı konuşmada, pişmiş toprağın Eskişehir’in bir kimliği olduğunu belirtti. Konuşmasına şu şekilde devam eden Ataç, “Pişmiş toprak bu kentin bir belleğidir, bu kentin kültürüdür. Özellikle Tepebaşı bölgesinin toprağıyla pişmiş toprak, tarihten itibaren günümüze ve geleceğe doğru hep hareket halinde olmuştur. İnsanoğlunun ilk yapı malzemesi olarak pişmiş toprağı görüyorsunuz. Milattan önce 3 bin yılında Babil Kulesi’nin yapımında 85 bin tuğla kullanılmış. Özellikle Selçukluların tuğla kullanımı mimarlıkta çok önemli yer almaktadır. İş Eskişehir’e geldiğinde de ilk yerli kiremit 1927’de bir Bulgar tarafından kiremit fabrikasında üretilmiştir. İçerik anlamında farklılığı ve çeşitliğiyle dünyada sadece Eskişehir’ de düzenlenen “Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun 11’incisini 8-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı. Öte yandan sempozyumun resmi açılışı 11 Eylül Pazartesi saat 18:30’da Eti eski fabrika alanında yapılacak.

 

eskişehir   haber   tepebaşı belediyesi   ahmet ayaç   pişmiş toprak sempozyumu  
Habere Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
5 + 8 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.
Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.