»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
DOKTORLUK DEDİĞİN
DR. SADIK ÖZEN
info@sadiközen.com
23.07.2014
Sayın İhsanoğlu'nun İşi Zor Görünüyor

Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli tarafından "ÇATI ADAY" olarak saptanan ve açıklanan Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'nun şu an içinde bulunduğu durumun son derecede zor ve sıkıntılı olduğunu düşünüyorum.

Her iki liderin çatı aday oluşturma sürecinde yaptıkları hatalarla, partileri içinde bir takım sorunlar oluştuğu ve neredeyse bir bölünme noktasına gelindiği biliniyor. Ne yazık ki yaşanan tüm olumsuzlukların faturası Sayın İhsanoğlu'na çıkarılmıştı.

Ancak Sayın İhsanoğlu; son derecede basiretli tutumu, sağlam aile yapısı, çağdaş bir Tük kadını olan değerli bir eşe sahip olması ve kişiliğinin olumlu yanlarını öne çıkaran tanıtım çalışmalarıyla, hakkındaki menfi söylentileri boşa çıkarmayı başarmış ve oldukça yol almış bulunuyor.

Başarısının sırrı, Cumhuriyetçi, Atatürkçü, vatanın bölünmez bütünlüğünden, hak ve özgürlüklerden yana, eşitlik ilkesine sahip bir düşünce yapısında olduğunu vurgulamış olmasıdır.

Böylece, kendisini çatı aday olarak gösteren partililerin tümünü olmasa bile, Atatürkçü, Cumhuriyetçi ve Ulusalcılardan oluşan büyük bir çoğunluğu arkasına almış bulunuyor. Bu arada diğer partilere mensup olan veya tarafsız vatandaşlardan da oy alması ihtimali artmıştır. Bu büyük bir başarıdır.    

Kendisini çatı aday olarak gösteren iki liderin, yaptıkları açıklamadan sonra bir kenara çekilmeleri sağduyunun kabul edeceği şey değildir. Bunun nedeni acaba partileri içinde oluşan tepkiler nedeniyle gelecekleri için kuşkuya düşmüş olmaları mıdır, yoksa bu çatı aday formülünü kerhen, bir yasak savma amacıyla mı ortaya atmışlardır. Ya da kendilerini gölgede bırakacak cumhuriyetçi bir adayın önünü kesmek mi istemişlerdir?

Doğrusunu isterseniz bu varsayımların hiçbirini aklıma getirmek istemezdim. Ne yazık ki, şu anki tutumlarını gördükçe, bu olumsuzlukları düşünmekten kendimi kurtaramıyorum.

Şimdi yazımın başlığına dönelim. Sayın İhsanoğlu'nun işi gerçekten zor. Önünde birçok engeller, kurulmuş tuzaklar, kötü niyetli ve acımasız insanlar, bunun yanında eşitlikle bağdaşmayan, devletin tüm olanaklarını kişisel çıkarı ve kazanımı için kullanan bir rakip var.

Sayın İhsanoğlu geçmişte bilerek-bilmeyerek, isteyerek-istemeyerek birtakım hatalar yapmış olabilir. Geçmiş artık geride kalmıştır. Önemli olan bundan sonrasıdır. Şu anda cumhuriyetçi kesimin ilkelerine uygun, umut ve isteklerini karşılayacak tek saday konumuna gelmiştir. Artık, seçimi kazanmak uğruna, bu değerleri çiğnemiş veya çiğnemekte olanlara ödün verecek konumda değildir.

Sayın İhsanoğlu'nun bu saatten sonra hata yapma lüksü kalmamıştır. Kaderi vatansever, Cumhuriyetçi, Atatürkçü ve Ulusalcı kesimin kaderi ile birleşmiştir.

Bütün partilere, kökeni, inancı ne olursa olsun bütün vatandaşlara eşit mesafede olduğunu açıklaması son derecede olumludur. Cumhuriyet yanlısı ve ülkemizin bölünmez bütünlüğünden yana olması en olumlu niteliği olmuştur.

Geçmişte vatandaşlara "Siz isterseniz hilafeti bile geri getiririm""Gerekirse ülkenin güvenliğini yedeksubaylarla sağlarım" gibi talihsiz beyanlarda bulunan, izlediği yanlış politika ve aşırı partizan tutumunun bedelini en ağır şekilde ödeyen kişiyi kendilerine siyasi sermaye yapanların tuzağına asla düşmemelidir.

Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'na naçizane tavsiyem; dikkatli olması, bindiği dalı kesmemesi, benim de içinde bulunduğum Cumhuriyetçi, Atatürkçü ve Ulusalcı kesimin desteğini kaybetmemesidir. Kendisini başarıya ulaştıracak tek yol budur.

Başarı dileklerimi, sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Makaleye Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
9 + 8 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.
Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.