»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar

CİHAN ÖZTÜRK
gulumcum62@hotmail.com
11.06.2018
PAYLAŞIM…

Toplumsal Paylaşım: İnsanların içinde yaşadığı ortamda birbirleriyle duygudaşlık kurması diye düşünüyorum Toplumsal Paylaşım Nedir 

Toplumsal paylaşıma örnek olarak kurban 
bayramında veya afet gibi durumlarda yapılan yardımlaşmaları gösterebiliriz Toplumsal Paylaşım Nedir

Toplumsal dayanışmanın olduğu yerlerde görülüyor ki birlikte ve beraberlik bulunmaktadır Toplumsal Paylaşım Nedir Yani dayanışmanın olduğu yerlerde ebetteki düzen ve intizam bulunmaktadır Toplumsal Paylaşım Nedir Toplumsal Paylaşım Nedir Gelecek nesillerimizin daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde geleceğe ilerlemesini istiyorsak toplumsal dayanışmanın ve kardeşliğin temellerini iyi bir şekilde atmamız gerekmektedir Toplumsal Paylaşım Nedir 

Şöyle biraz da arkadaşlık-dostluk paylaşımlarında aklıma gelenleri sizlerle paylaşmak isterim.

 Örneklersek;

 

"Arkadaş edinmenin en iyi yolu bir arkadaş olabilmektir.

 "Gerçek arkadaşlık iki insan arasındaki sessizlik huzur verici olduğunda başlar."

" Dünyada açıklanması en zor şey arkadaşlıktır. Okulda öğrendiğiniz bir şey değil. Fakat arkadaşlığın anlamını öğrenmediyseniz, hiçbir şey öğrenmemişsinizdir. " 

 " Yeni tanışmış eski arkadaşlar için henüz bir kelime yok." 

 " Gerçek şu ki herkes sizi incitecek. Sadece buna değecek insanları bulmanız lazım."

" Ben değiştiğimde değişen ya da ben kafa salladığımda kafasını sallayan bir arkadaşa ihtiyacım yok. Gölgem de o kadarını becerebilir." 

Bazen de!

 

Çok düşünür oldum bu aralar; diyorum ki kendi kendime "hayatımda nefret ettiğim ya da beğenmediğim insanlar kesin Tanrı'nın bana bir işareti olmalı"... Neden mi? Çünkü bu insanları gördükçe kendi kendimi bu insanlar gibi olmamak yönünde geliştiriyorum. Yarın aynı pozisyonda ben olmamak için... Yarın kendimden de nefret etmemek için. Fakat nefret duygusu ben de pek gelişmemiş, iyi ki de gelişmemiş diyor ve devam etmek istiyorum.

Bana her söylenen şeyden bir ders çıkarmaya çalışıyorum. Özelikle bende özel olan insanların söyledikleri şeyler çok büyük önem taşır. Ama zaman zaman da hiç bir anlama ifade etmiyor olabilir. Ne zaman mı? Bana tavsiyede bulundukları konu da kendileri aynı hatayı yapınca. 

Hayatımda ki bazı insanları çok seviyorum. Onları sevmek zaman zaman aşk zaman zamana dostane duygularla oluyor. Kim mi? Bana bir şeyler katıp hayatın önemini, duygusunu, acımasızlığını, güzelliğini, zorluğunu hatırlatan insanlar.

Çok insanla tanıştım çok yer gezdim gördüm ama bir şey etkiledi. Ne mi? bu hayatın bir anlama sahip olduğunu gösteren erdemler.
Paylaşmak veya paylaşamamak, hak etmek - ettiğini düşünmek ne kadar farklı kavramlar… 
Yaşadığımız yüzyılda hala kendini cehaletini gizlemeye çalıştığını kendine bile itiraf edemeyen insan! 
Paylaşmak denilince neden aklına sadece kötü sıkıntılı zaman dilimi geliyor? Güzelliklerde paylaşmak gerekmiyor mu? Neden karşılıksız iyilikler dahi unutuluyor? 
İnsan denilen varlık; Sebep ne kendini dev aynasında görmenin? 
Yaradanın yarattığı dünya üzerinde milyonlarca belki de adını dahi duymadığımız ama bizlerle birlikte nefes alan canlıların olduğunu biliyoruz, bunların arasında sadece kendi soyundan, kanından olana bile gözünü kırpmadan, acımadan kıyabileninde sadece ( İnsan) olduğunu biliyor muyuz? Kör yürekler, düşünemeyen boş beyinler, kendilerini başkalarının hayatından yaşamından sorumlu tutanlar, onların üzerinde kendilerine hak görenler, acımadan can alanlar dünyaya kazık çakacaklarını düşünenler aynayla da mı küssünüz? 
Haydi, yapın kendinize bir güzellik! 
Geçin aynanın karşısına; yüzünüze yansıyan iç dünyanıza bir yolculuk yapın cesurca bakın, bakın inceleyin yüzünüzdeki donuk ifadeyi gülmeyen gözbebeklerinin derinliklerine iyice bakın yüreğinizdeki o karanlık üzerini sıkıca örttüğünüz örtüyü çekin atın bir kenara görün o sevgisizliğin hasedin verdiği mutsuzluğun ağırlığını görün, sahte kahkahaların, boş lakırdıların, boşa yaşadığınız her saniyenin kinin nefretin hazımsızlığın yüreğinize ve yüzünüze verdiği ifadeyi görmeye çalışın! Aynada korkmayın inin derinlere yüzleşin kendinizle kızın, bağırın, çağırın ve sorun kendinize defalarca ama ne olur aynaya bir kez de olsa yürek gözünüzle bakın. 
Görmeye çalışın; sahtekârca gülümsemek, sevgiye delice açken benim ihtiyacım yok diyenlere inat paylaşın mutlu günlerinizi de kötü gün dostu değil her günün dostu olmaya çalışın acı söylemeyin acıyı bala batırıp söyleyin…
Kimsenin "Hakkını yemeyin! Unutmayın ve düşünün karıncanın ağzından haksızca aldığınız bir dirhemin bile hesabı verilecektir. Ah almayın yüzünüz gülerken yüreğiniz gözleriniz ondan önce gülsün her şeyden önce aynanın karşısına geçip yüreğinize dürüstçe yolculuk yapmadan ben doğruyum demeyin…
Biliyoruz ki " günahlarımızı ahrette bulaşık yıkayarak çekmeyeceğiz ‘’ Pırıl pırıl yürekleri ile gülen dostlarım. Sevgiyle kalın.

 

Makaleye Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
9 + 8 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.
Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.