iyi parti ibrahim sayın başlık
»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
50.YIL MİLLİ İRADE
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
EDİTÖRDEN
YILMAZ KARACA
yilmazkaraca26@hotmail.com
28.06.2016
ODUNPAZARI NIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ…

Odunpazarı belediyesinin yayın organı HABERCİ’nin çıkarılacağına karar verildiği zaman Basın Müdürü genç kardeşim Arif Anbar bir yazı yazmamı istemişti ancak yoğluğum nedeni ile ilk sayıya yazamamıştım. Öncelikle ilk sayı gayet güzel olmuş uzun ömürler dilerim.

Bu yazıya başlarken adı ile simgeleşmiş Odunpazarı nın 1970 yılındaki durumu gözlerimin önüne geliverdi. O dönemin gençleri ve çocukları Bademlikteki açık havuza akın eder, şehirdeki insanlar Eskişehir’i tepeden izleyip ailece çay bahçesinde zaman geçirirdi. Tabiki Bademlik restoran o dönemde Eskişehir’in sosyal yaşantısını ayakta tutmaya çalışırdı. Ancak 90’lı yıllarda Bademlikte kendi kaderine bırakıldı uzun yıllar kötü bir durumda gözler önünde idi.

Şöyle Bademlikten aşağıya inerken Odunpazarı evlerinin durumu içler acısı idi. Osmanlı örneklerinin yer aldığı binalar kıvrımlı yollar ahşap süslemeli bitişik nizam cumbalı evler adeta kaderine terk edilmiş görüntüsü vardı. Yıllar yılları izledi ve nihayet 2000’li yıllarda Belediye’nin ve Özel idarenin desteği ile tarihi dokusu bozulmadan restorasyon çalışmalarına başlandı.

Şöyle genel olarak baktığımızda ilk çalışmalarda tarihi evler daha ziyade faaliyet raporumda bir yer edindim düşüncesinde olan derneklere ve benzeri kuruluşlara verildi. Bu nedenle yine odunpazarı uzun yıllar kimsenin tanımadığı bilmediği bir yer olarak kaldı. Esasında Odunpazarı bölgesinde sosyal yaşam yoktu, insanların vakit geçireceği bir mekanlarda mevcut değildi.

Ve nihayet son 3-4 yılda Odunpazarı bir cazibe merkezi haline geldi. Son iki yılda artık Eskişehir’e gelen turistler mutlaka Odunpazar’a uğrayıp gezmekte Külliyesi ile cam sanatları ile lületaşı çarşısıyla dikkatleri üzerine cekmeyi başardı. Ancak o tarihi dokunun içinde konaklamanın az olması nedeniyle bir Safranbolu özelliğini maalesef yakalayamadı. Odunpazarı bölgesi mutlaka trafikten arındırılıp şehrimize gelen misafirlerin rahat bir nefes alacağı bir yer haline getirilmesi, ayrıca misafirlerin sosyal yaşantılarının karşılanması için yeni mekanlar açılmasına fırsat verilmesinin zorunlu olduğunu düşünüyorum.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu etkinliklerinde gezdiğim bir çok ilde Eskişehir’in cazibesini ve güzelliğini göremiyoruz, Örneğin Tokat ili ülkemizin en çok tarihi yapıya sahip bir ilimiz, bir çok vatandaşımız bilmiyor, geçen ay gittiğim Tokat’a insanların neden gitmediğini Tokat Ticaret Odası Başkanı bir cümle ile özetledi “Eğer turizmi

canlandıracak ve tarihi eserleri insanlara gösterecekseniz, bu şehre gelecek insanların konaklayacağı, sosyal yönden eğleneceği dinleneceği mekan oluşturmanız gerekir”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yeni projelerle Odunpazarı Bölgesini gelecekte ülkemizin en iyi cazibe merkezi haline getireceğine inanıyorum.

Saygılarımla…

Makaleye Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
5 + 8 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.
Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.