seçim gif
»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
KÖPRÜ
Hüsnü Arslan
arslan.husnu@hotmail.com
15.02.2018
MANŞETLERDEN İNMEYEN BİR KURUM VAR, ADI METEOROLOJİ

Milli İrade’de yer alan yazılarımın başlıklarına göz atıyordum. Gördüğüm son 20 kadar konu başlığında çeşitleme olsa da ağırlık iki gündem maddesi var. Biri “milli” diğeri de “yerel” olmakla birlikte yine özü itibariyle yine  “milletin” sorunu

-Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesi Afrin Harekatı. Öteki de Termik Santral!..

O yazılardan birinde değinmiştim. Her ne kadar haberlerde “Alpu’ya kurulacak Termik Santral” olarak tanıtılsa da…

Her ne kadar “Alpu Ovası yok olacak” yorumları yapılsa da…  Konunun içerdiği sorun;

-Eskişehir merkezinde yaşayan 800 insan ve sağlığıyla doğrudan ilgilidir…

Öyleyse, halkın karşı çıkışı sürecektir, sürmelidir de…

Diğer ağırlıklı konumuz da Afrin Harekatı. İçinde milli çıkarlarımıza yönelik endişeler taşısa da, gün itibariyle sonuna kadar desteklediğimiz bir milli sorun….

***

Yerel medyaya bakarken yaygın medyayı da ihmal etmeyip taradık. Özellikle de onların “anlık” haber veren internet sitelerini. Karşıma, aynı süreyi kapsayan  ilginç bir durum çıktı.

-Meteoroloji haberleri!..

Biraz eski kuşağın kulak aşinalığına  daha yatkın “hava durumu” haberleri!.. Biraz da magazinleşmişhaliyle ne başlıklar, ne başlıklar!..

Genelde “meteoroloji uyarıyor” ünlemiyle başlayıp, devam eden başlıklar. Örneğin;

-İstanbul’a kar ne zaman geliyor!...

Bugün, yarın, şu saatte denilerek “heyecanlandırsa” da bir türlü gerçekleşmeyen kar yağışı haberleri. Bazıları da resmen “sulu kar” yorumlarıyla yorumlarıyla sulandırılmış, “Müjdeli” haberler;

-Öğrencileri kar tatili heyecanı sardı!...

Öğrenci kesimi “kar tatili heyecanı ile gıdıklanmaya çalışıldı ama, neredeyse sıfır noktasındaki kış yağışlarının ciddi yanına değinen olmadı;

-Çiftçilerin, tarım emekçilerinin endişesine!..

Konuyu yakından ilgilen tarımcı arkadaşlarla konuşuyorum;

“Her ne kadar hububat ürünlerinde çimlenme iyi görünse de, yağış yetersizliği sürdüğü takdirde rekolte düşüklüğü kaçınılmaz.”

Hal ve gidiş böyle. Şu “meteorolojik olayların bu yönüyle de ilgilensek, kar tatili yerine, olası verim düşüklüğü üzerinde de yoğunlaşsak..

_____________________.__________________

Bab-ı Ali’den taşra basınına

ilgi gösteren gazeteci, Demirkent!

Gazeteye uğradığımda Yılmaz Karaca artık oyuncak gibi kolaylıkla kullandığı “akıllı telefon” ile yoğunlaşmış halde;

-Az kaldı atlayacakmışız, Nezih Bey’in ölüm yıldönümü yarın!...

Nezih Bey, Bab-ı Ali geleneğinin son temsilcilerinden biridir. Muhabirlikten, o geleneğin “Amiral Gemisi” diye adlandırılan Simavi’lerin Hürriyet Gazetesi’ni yönetmiş bir duayen gazeteci.

Ayrıldığında,. Kdem tazminatı karşılığında kendisine verilen görece kullanım dışı matbaa tesisinde basında bir ilki gerçekleştirmişti;

-Günlük ekonomi gazetesi Dünya!..

Sayın Demirkent İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Başkanı iken, ben de Eskişehir Cemiyetinde aynı makamı temsil ediyordum.

Öncesinde, Hürriyet Genel Yayın yönetmenliği sırasında, Hürriyet Haber Ajansı Eskişehir Bürosu çalışanı olarak tanışıklığımız vardı ama, yakınlaşmamızın nedeni “Dünya’nın Eskişehir Temsilcisi” olarak beni uygun görmesiyle artmıştı karşılıklı ilişki. Meslek hayatımda huzurlu, verimli  bir  dört buçuk yıldı kendi adıma.

İstanbul basını, Anadolu Basını’nı hep “Taşra Basını” olarak görüp, bir anlamda küçümsemiştir. O anlayışı tersine çeviren de üstad Nezih Bey olmuştur. O kadar ki şimdi Sevgili Karaca tarafından Başkan olarak temsil edilen “Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun” kuruluşuna önayak olan kişiydi.

Yanı sıra, yine Karaca’nın Başkanı olduğu Gazeteciler Cemiyetleri Vakfı’nın da kurucusuydu…

Bu satırlarla, 17 yıl önce kaybettiğimiz Merhum Demirkent’i  sadece anmak istedim. “Anlatabilmek” ise bu satırları çok aşar…

-Sevgi ve saygıyla anıyorum Nezih Bey’i…

Makaleye Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
1 + 7 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.
Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.