»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
50.YIL MİLLİ İRADE
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar

BÜLENT ÖZYAZICI
anadolubulent@hotmail.com
28.12.2017
KHK’LAR

Türkiye 17 aydır çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname, yani halk dilindeki adıyla KHK’ları tartışıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tartışılıp kanunlaşması gereken konular adı üstünde kanun hükmündeki kararnamelerle yapılıyor.

İlan edilen OHAL, kapsamında hazırlanan bu KHK’lar hemen her konuyu kapsıyor.

Zaten itirazların çoğu da yayınlanan KHK’lardaki bir çok konunun OHAL kapsamını ilgilendirmediği şeklinde.

Yayınlanan KHK’lardan en çok gürültüyü de bu son çıkarılanlar kopardı.

695 ve 696 sayılı kararnamelerde bir çok konu yer aldı ama en fazla tepkiyi sivillere yargı muafiyeti konusu çekti.

 

***

Eskişehir’den de bu konuda güçlü sesler çıktı.

Eskişehir Baro’su hemen toplanarak yaptığı açıklamada önemli konulara dikkat çekti.

Baro’nun vurguladı birkaç konu şöyle.

“Suçları önleme ve cezalandırma yetkisi devlete ait olup devlet bu yetkilerini güvenlik güçleri aracılığı ile kullanabilir. Güvenlik güçlerinin dahi yasal sınırlar içinde kullanabileceği güç kullanma yetkisinin sivil yurttaşlara devredilmesi telafisi imkansız olaylara ve zararlara sebebiyet verecektir.

Tek tip elbise giyme zorunluluğu insan haklarına, adil yargılanma hakkına ve kanun önünde eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu düzenlemeyi desteklemek için "Guantanamo" dan örnekler verilmesi çok vahim bir durumdur.

Gelinen aşamada en büyük sorumlu OHAL'in gerekli kılmadığı konularda çıkartılan KHK'leri denetlemeyen Anayasa Mahkemesidir.

Çözüm TBMM acilen toplanmalıdır. Yukarıda belirttiğimiz ve çok tehlikeli olan iki hüküm derhal bir kanunla kaldırılmalıdır. OHAL'in gerekli kılmadığı konularda çıkartılan KHK'lerle ilgili yasal düzenlemeler yapılmalı, en önemlisi artık OHAL de kaldırılmalıdır.”

 

***

Ayrı gün bir güçlü tepki de CHP Eskişehir milletvekili Utku Çakırözer’den geldi.

Konuyu sivillere cezai sorumsuzluk olarak adlandıran Çakırözer, “ Bu madde suçun işleyene göre hukuktan muaf tutulacağını belirtmektedir. Ve bu uygulamanın ucu çok açıktır. Hukuk devleti açısından çok tehlikeli gidişin göstergesidir. Hiçbir hukuk devletinde olmaması gereken bu uygulama ile iktidar kendi eliyle sivil silahlı çetelere altyapı hazırlamaktadır” diye tepkisini gösterdi.

 

Makaleye Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
6 + 4 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.
Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.