seçim gif
»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
KÖPRÜ
Hüsnü Arslan
arslan.husnu@hotmail.com
16.04.2018
HOŞ OLSUN DİYE UĞRAŞTIĞIM ‘BOŞ BİR YAZI” DİYEBİLİRSİNİZ!

Nasıl yazıyorum?

Meslektaşlarımdan tutun da, aralarında okuyucum olan tanıdık dostlara kadar bir kesimden sıkça aldığım soru, yukarıdaki gibi.

Soru, ciddi “öğrenme merakından” kaynaklanıyorsa anlatmaya çalışıyorum. Yanıtımın özeti şöyle;

“-Günceli kaçırmamaya çalışırım. Aralarından seçtiğim konu üzerine kafamdakilerden ve araştırdıklarımdan bir karma yapıp, küçük notların ardından  başlığı belirler, başlarım yazmaya.”

Yazının akışına göre aklıma gelen, geçmişteki kimi bilgileri de araya sıkıştırarak.

Günün konusu belli ama Bu kez “nadirattan” olarak başlığı belirleyemedim. İçerikten çıkaracağım. Bir “ana fikri” tepeye yerleştireceğim!..

-Bakalım içime sinecek mi, ya da siz beğenecek misiniz?..

Otel müşterisi değil, Kurt’un çağırılısı…

Hafta sonuna doğru, Bülent Özyazıcı hatırlattı;

“Başka Kazım Kurt’tan bir davetiye geldi. Cumartesi günü icraatın içinden toplantısı düzenlemiş. Muhtemelen Eskişehir’de olmayacağım, gidersen iyi olur.”

Davetiyede bir de not;

-Saat 10.00’da kahvaltı, 11.00’de toplantı!..

Kahvaltıyla pek aram olmadığından bir 20 dakika sonra Turunç Otel’de idim. Meslektaşlarımın kahvaltı keyfini bozmamak adına, bir kenarda oturur, iki çayla birlikte 11’i beklerdim!..

Odunpazarı Belediyesinden görevli çocuklar beni kahvaltı salonuna yönlendirdi. Ellerinde servis tabaklarıyla bir “kahvaltı kuyruğu” ki, belediyelerin gelenekselleşen iftar yemeklerinde bile görmemiştim!..

Aklımdan geçen, otel müşterilerinin kahvaltı için aynı saati seçtiği” gibisine bir saflık. Kendimi yan kapıdan dışarı attığımda, benim gibi geciken (Nihat Çuhadar gibi) bazı dostlara rastladığımda, bir şeyler anlar gibi oldum!..

-CHP’nin il-ilçe yöneticileri, önde gelenleri de çağrılı galiba?

Mumcu ile sabah kahvesi.

En iyisi sabah kahvemi bitişikteki “Uğur Mumcu Parkında” içmek.

Önde o menfur katliamın suç kanıtı, camekan muhafazasında parçalanmış otomobil. İçimdeki “yıllanmış isyanı”, hemen arkasındaki şık hizmet binasının mimarisiyle bastırmaya çalıştım. Kahve gelesiye kadar da, şöyle bir turladım parkın içinde;

-Çimler-çimenler tamam da, ağaçlandırmanın fukaralığı, cins seçimi olmamış!..

Başkan Kazım Kurt, biraz aceleye getirmiş açılışı, ya da “Park Bahçeler’i” yetersiz kalmış…

Yine de derim ki, adıyla anılan parkta, bir kahve içimlik anılar zamanı, benim için anlamlar yüklüydü…

Zamanı öldürüp, otele dönme vakti… Geldim ki, katılacağım toplantının “önemini” de kavrar gibi oldum. Kapının önünde bir adet “Televizyon naklen yayın aracı” sayesinde!.. Görevli gençler bir yandan aracın antenini ayarlamaya çalışıyor, diğer yandan da onlarca metre kabloyu aşağıdaki kameralara ulaştırmaya…

Azmi Kerman ve Hüsnü Petek olmasa… 

Eksi İki’deki salona indim ki, yukarıdaki salondaki kahvaltı kuyruğundakilerinin buraya aktığını anlayabildim!..

Daha doğrusu “Kazım Kurt’un gelenekselleşen icraatının içinden toplantısının basınla sınırlı” olacağı algısında yanıldığımı anladım!..

Partililerin dışında başka kimler vardı, derseniz ilk çözümlediğim davetli gurubu; kentteki Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri oldu!..

-Onu da, bu kentin “en kıdemli STK’cısı” Azmi Kerman sayesinde becerebildim!..

Diğer önemli gruptakilerin, Odunpazarı ilçesindeki mahalle muhtarları olduğunu anlıyorum ki, ancak soru sormaya başladıklarında. Kuşkusuz;

-Bir Başka “kıdemli” Deliklitaş muhtarı, adaşım Hüsnü Petek nedeniyle!..

Diğer katılımcılar, doğal olarak Odunpazarı Belediyesi’nin daire müdürleri, bürokratları, görevlileri…

Bizim medyacıların varlığını ise, önce “bizim kıdemlimiz” yeni “çalışan emeklilerimizden” Ali Naki sayesinde hissedebildim.

Elbet, bir de “kadın ağırlıklı” genç meslekdaşlarım fotoğraf çekmeye başladıklarında!..

Başkanlar ve milletvekilleri de…

Böylesine “yoğun ağırlıklı” bir toplantı anlayacağınız. O ağırlığı da, önümden geçerken hatırımı sorma nezaketinde bulunan “CHP’nin yereldeki ağır topları” sayesinde öğrenebildim;

-Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, milletvekillerimiz Utku Çakırözer ve Cemal Okan Yüksel…

İl Başkanını unutmadım da, Gaye Usluer’i göremedim. Yoktu galiba…

***

Anlaşılacağı üzere yoğunluğu önemli toplantı, Odunpazarı’nın “ilk CHP’li Başkanı” sevgili Kazım Kurt tarafından düzenlendi. Yine işaret ettiğim gibi her Mart ayında gelenekselleştirdiği “neler yaptık” toplantılarının sonuncusu idi.

Baştan itibaren, tamamlanan 4 yılı içeriyordu ve değişik bir formatta düzenlenmişti. Buna karşı “söylediklerinden” tek satır etmedik değil mi?..

O kadar çok şey anlattı ki icraatlarına ilişkin, onları da taşırız.

Bu arada, önüme iliştirilen karton çantaya bakmadan boşuna not tutmaya çalışmışım. Sonradan gördüm ki 5 kilo ağırlığındaki “icraat yayını” içinde imiş yaptıkları, yapamadıkları…

-O belgeli yayınlarla çıkacak 11 ay sonra seçmenlerin karşısına…

Makaleye Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
9 + 4 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.
Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.