gazetene sahip çık
»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
KÖPRÜ
Hüsnü Arslan
arslan.husnu@hotmail.com
18.05.2018
CHP’NİN LİSTESİNDE YER ARAYAN DİĞER ADAYLAR…

Düşünüyorum da erken seçim kararının “resmen” alınıp ilan edilmesinin üzerinden 20 gün civarında bir süre geçmiş. “Baskın seçim” denilmişti. Öyleydi ama kararı alanların bir amacı da muhalefeti “şaşkın seçim” şokuna uğratmak değil miydi?..

Öyle sanıldı da, öyle beklenildiği gibi bir şaşkınlık yaşanmadı “millet ittifakı” cephesinde. Bazı partileri “seçim dışı” bırakma düşünceleri ise, özellikle Kemal Kılıçdaroğlu’nun sürpriz manevralarıyla sonuçsuz kalınca platformun şekli de belirginleşti. Bu gün itibariyle “sıkıştırılmış sandık” sonuçlarının alınması için 6 haftalık bir süre bulunuyor.

Umarım gaz sıkışmasına benzer, toplumsal travmalar yaşanmadan sonucu alır, bekleriz.

-Gerisi Allah Kerim!..

Medyamızın da tadı kaçtı!..

Bu sıkışık süreç “seçilme hazırlığındaki” siyasetçileri olduğu kadar, biz medya mensuplarını da sıkıştırdı!.. Diğer seçimlerde olduğu gibi aday adaylarının “nezaket ziyaretlerinden” yoksun kaldık en azından!..

Hatta şu şudur, bu böyledir, diğeri tepeden inmedir türünden “siyaseten dedikodu” yazılarının tadını bile çıkaramadık. Bir de araya “İlk tur için kimler CB adayı olacak” soruları girip gündem olunca;

-Ağzımızın tadı iyiden iyiye kaçtı!..

Ben dahi milletvekili aday adaylarına ilişkin tek yazı yazabildim. O da biraz daha yakından tanıdığım CHPli heveslilerle ilgili. Bir önceki yazımızda onu dahi tamamlayamamıştık. Öyleyse, halen milletvekili üç adaydan sonraki diğerlerine devam edelim. Kendi “bildik tanıdık” sıralamamı yaparak… Daha doğrusu “kıdemli” saydıklarımdan başlayarak;

İlk yedinin diğer adayları

Muharrem ŞENEL;

Kim ne derse desin, mesleği (Tıp doktoru)  ve siyasete ilgisi nedeniyle CHP’nin en popüler adaylarından. Yanılmıyorsam son 3-4 seçimde sürekli aday adayı oldu. Yine de CHP’den beklenen ilgiyi göremedi. Bakalım bu kez nasıl olacak?..

Metin TOMSUK

Kentin bilinen eğitimcileri arasında, günümüzün iş insanlarından Metin Beyin de iki-üç aday adaylığı başvurusu bulunuyor son seçimde aday listesine girmeyi başarmış ve sıralamasına karşın partisi için çok çaba göstermişti. Bu kez daha üst sıralarda yer bulur mu, bilinmiyor.

Erdal ÇAKICIER;

Yıllardır tanır, biliriz. CHP yerel yönetimleri ve seçilen meclislerinde görev aldı. Sanırım o da son parlamento seçimlerinde CHP listesine Milletvekili adayı olarak giren isimlerden biriydi. Israrını sürdüren, fikrini takip edenlerden biri de Çakıcıer…

Şahin BOZAT

Kendisini Demokratik Sol Parti yönetimlerinden ve Belediye Meclislerinden tanıdık. CHP’ye katılımı ise DSP döneminde birlikte mücadele ettiği Yılmaz Büyükeren ile aynı süreye rastlıyor. Sanırım ilk aday, adaylığı. Geleceğe yatırım olsun.

Engin ÇAKMAK;

Büyükşehir Belediyesindeki önemli görevi nedeniyle ismi duyulmaya başlanan başarılı bir bürokrat. Aynı zamanda eski bir adalet mezunu. Son erken seçim kararı alınmazdan önce de aday adaylığı dillendiriliyordu. Onun için de hayırlı olsun…

Nuray AKÇASOY;

Son yıllarda, özellikle Büyükşehir Kent Konseyi Başkanı olarak yaptığı çalışmalarla adını duyuran, siyasete ilgisi bilinen isimlerden. Nuray Hanımın aday adaylığı da epey zamandır dillendiriliyordu, gerçek oldu. Liste şansını belirleyecek destekleri var mı, bilemiyorum.

Jale Nur SÜLLÜ

Yakından tanıdıklarımdan bir isim. Kamuoyu ilk kez DSP’nin Odunpazarı Belediye Başkan adayı olarak duymuştu adını. İyi de oy almıştı. Sonrasında Belediye Meclislerinde bulundu. Son olarak Büyükşehir Belediye Meclis üyeliğinden ayrılarak aday adayı olması bazı çevrelerce eleştiriliyor. Kendisini “kızı gibi” gören sayın Büyükerşen’in icazetini almadan aday adaylığı için istifa edeceğini düşünmem…

Sinan ÖZKAR

En azından benim için “sürpriz” adaylardan biri. Atandığı CHP il Başkanlığında yeni seçimle güven tazelemişti. Genel Merkezin seçilmiş il başkanlarının adaylığına sıcak bakmamasına karşın o görevden istifa etmesi sürprizin nedeni oldu. Onun da “bir yerlerden icazetli” olduğunu düşünenlerdenim.

İrfan DEĞİRMENCİ

Adı, Kanal D’de “aykırı” bulunan sabah programları nedeniyle uzaklaştırılan meslektaşımız. Aday adaylığı değil ama Eskişehir’i tercih etmesi şaşırtıcı oldu. Ya Genel Merkezden gönderildi  ya da “yerel merkezden” davet aldı, Ne bileyim!..

***

Diğer 3-4 sayın aday adayından özür dilerim. Zira kendileri hakkında hiç bilgim yok. Yalan-yanlış bi’şeyler yazmak da istemedim..

Makaleye Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
8 + 7 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.
Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.