gazetene sahip çık
»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar
KÖPRÜ
Hüsnü Arslan
arslan.husnu@hotmail.com
16.05.2018
CHP’DEN 17 ADAY ADAYI ACABA KİMLER İLK YEDİ!..

Cumhurbaşkanı ve 600 kişilik parlamento. İkisi de birbirinden önemli. Deneyimli siyasetçilerden öte, bakıyorum da kamuoyu da “önemin farkında. Galiba bu nedenle kimi sessiz, kimi zaman da endişeyle karışık coşkunun hakim olduğu bir sürece girilmiş bulunuyor.

İkincisinin sonucu 24 Haziran’da sandıklara girmiş ve oradan önümüze dökülmüş olacak. CB’nı sonucunu muhtemelen bir 15 gün sonra 8 Temmuz’da öğreneceğiz.

Cumhurbaşkanı adayları belli, kampanyaları hızlı başladı. Milletvekilleri adayları ise üç-beş gün sonra resmileşmiş olacak. Bugün itibariyle hepsinin sıfatı, aday adayı…

Öyleyse kendimize dönüp, bizimkilere bir bakalım. AKP’den başlamak gerekir ama, onlarda varsayımlar bile bir anlamda kapalı kutu. Öyleyse biraz daha “şeffaf” haliyle CHP’nin 17 aday adayına bakalım.

Utku ÇAKIRÖZER

Seçildiği listede 2. Sıradaydı ama, ben onu “bire yerleştirip” devam edeceğim. “meslektaş duygusallığı” değil, gerçekten parlamento sürecinde kendisini çok aktif gördüğümden. Çok rastlamadığım bir çalışkanlık örneği…

Seçim bölgesinde katılmadığı etkinlik, gitmediği köy görmedim. Görev yeri Ankara ama, Sabahın körü, gecenin karanlığında Eskişehir’de. Partili, partisiz her seçmenin sorunun peşinde.

Kendi gözlemimle “abartı” değil yukarıdaki özet. Ankara’da ise çok önemli bir komisyonun, “Plan Bütçe’nin” aksatmaksızın her toplantısında.

Parti görevlendirmesi ya da kişisel inisiyatifiyle tutuklu siyasilerin, oralara tıkılmış meslektaşı gazetecilerin ziyaretinde.

Bunlardan artan zamanlarda yine görevlendirmeyle Avrupa’nın çeşitli merkezlerinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde.

TBMM Genel kurlarında ise kürsüye sıkça çıkıp, konuşanlardan. “Daha ne olsun” diyeceğim de “Genel Merkez Yönetimi” takdirinin ne olacağını kestirememenin bilinmezliği… Ne bileyim;

-Belki de biliniyordur!..

Gaye USLUER

Gayen Hanım da Eskişehir’in değerlerinden biridir. Akademik kariyerinin başarılı sürecini Parlamentoya taşırken de kimseden “hak etmemişti ki” eleştirisi duymadım.

Diğerleri gibi “yarım yamalak” iki döneminde, kendisine verilen görevleri iyi yaptığını düşünüyorum. Öncelikli Milli Eğitim Komisyonunda. Kenteki üniversitelere yönelik gelişmelerde gösterdiği tepkiler örneğin. Anadolu Üniversitesi’nin bölünmesi, öncesinde “üçüncü Üniversite” konusunda gayretleri ilk akla gelenlerden.

Aynı şekilde komisyondaki yerinde çıkışları. Bunları kamuoyu ile paylaştığı Meclisteki basın toplantıları aklıma geliverenlerden.

Şu son günlerde, bu değerlendirmeme benzer yorumlar gördüm bizim medyada. Örneğin “Son genel kurulda listeye alınmayınca, bir arkadaş gurubuyla seçime girip listeyi delerek PM’ye girişini Kılıçdaroğlu affetmez” varsayımı gibi.

Genel Başkanlıktaki rakibini CB adayı yapan Kemal Bey, demokratik bir mücadele veren “Gaye Hanımı niye dışlasın ki” diye düşünürüm…

Cemal Okan YÜKSEL

Çok kişiye göre, son milletvekili seçimlerinde listeye girişi ve seçilişi (kontenjandan da olsa) sürpriz olarak karşılandı. Başarılı meslek hayatının yanında siyasi geçmişi de yoktu üstelik.

Buna karşın “Ankara Performansı” yine de çok kişiyi yanıltmış olmalı. Özellikle de TBMM kürsüsünde, pek çok deneyimli siyasetçiyi kıskandıracak düzeyde görüldü. Ben özellikle Anayasa değişikli görüşmeleri sırasında “Esad’ın Suriyesi Anayasası ise, bizim yeni Anayasa’da benzeşen bölümleri” açıklamasını özellikle beğenmiştim.

Onun da “seçilebilecek yer” şansının ne olabileceğini kestiremiyorum.

***

CHP’de ”ilk yedi”  Şansı olan diğer aday adaylarına da değinecektim ama, “mevcut şanslılar” köşemize sığmadı!..

Gelecek yazılarda onlara da değiniriz…

Makaleye Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
1 + 1 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.
Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.