whatsappihbar
»  YAZARLAR
»  ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
ESKİŞEHİR BASININDA HAREKETLİ GÜNLER
Eskişehir Nöbetçi Eczaneler Listesi
»  ESKİŞEHİR'DE HAVA DURUMU
ESKİŞEHİR
Şikayet Kutusu
Eskişehir'de Sinemalar
Günlük Burçlar

CİHAN ÖZTÜRK
gulumcum62@hotmail.com
26.05.2017
BEN MERKEZLİLİK…

Vefakâr, cefakâr, dışa dönük insanlardan vazgeçtim, artık egoist bir insan bulmak dahi giderek zorlaşıyor.

Kendim de dahil olmak üzere insanların fena halde ‘ben merkezli insan’ olmaya başladığını gözlemliyorum, yaşıyorum. Hepimiz giderek sadece kendimizin ‘var olduğunu’ düşünüyoruz!

Neden? Zira teknolojideki baş döndüren atılım aramızdaki ‘iletişimi’ nerede ise tamamen yok ediyor, nerede ise başkalarının ‘var olduğunu’ unutuyoruz da ondan!

Aşkta da, sevgide de, yatakta da, yemekte de, dertleşirken de sadece kendimizin var olduğunu, diğerinin sadece ihtiyacımızı gidermek için orada bulunduğunu düşünmeye başladık.’

Ben merkezli insanlar sadece kendilerinin var olduğunu düşünen insanlardır. Egoist insanlar da sadece kendi çıkarlarını düşünürler ama onlar bunu bilinçli yaptıkları için başkalarının varlığının da farkındadırlar. Ben merkezli insanlar başkalarının var olduğunun bilincinde dahi değildirler. Onlar açısından başkaları ancak kendilerinin çıkarlarına hizmet etmek için vardırlar.

Teknoloji, hayatı inanılmaz boyutta kolaylaştırıyor, yaşamı hem uzatıyor, hem de yaşamın maddi kalitesini artırıyor.

Ancak, aynı teknoloji insanı tamamen kendine döndürüyor, sadece kendini düşünür hale getiriyor.

* Teknolojinin hedefi insanı kendi kendine yeter hale getirmek. Ancak, bu hedefe başarı ile ilerlerken hem et-kemik olarak, yüz yüze, el ele, yanak yanağa, ruh ruha iletişim yok oluyor, hem teknoloji insanın duygu alanını paramparça ediyor, hem de insanı sadece kendini düşünür hale getiriyor.

İletişim gerektiğinde; teknoloji bunu anında temin ediyor, hatta dünyanın öbür ucundaki dostunuzla bakışarak-konuşarak iletişim kurmanızı, hatta sanal ortamda sevişmenizi dahi temin ediyor.

Ama iletişimin kolaylaşması bir o kadar da et-kemik olarak, yüz yüze, el ele, yanak yanağa, ten tene; ağlaşarak, bağrışarak, kahkahalarla, çığlıklarla yaşanan, ‘insanı insan yapan’ iletişimi yok ediyor.

Giderek ‘Diğerleri’ni gereksiz, lüzumsuz bulmaya başlıyoruz.

Onları, ama sevişirken ama dövüşürken, sadece kendi ihtiyaçlarımızı temin etmekle görevlendirilmiş memurlar olarak görüyoruz.

Teknolojinin dayattığı ‘kolay yaşam’ hepimizi bir maraza doğru sürüklüyor:

Ben merkezlilik!

Birbirinden kopuk, diğerini sadece kendi ihtiyacı için kabul eden insanlar dünyasında rekabet husumete de dönüşüyor.

Başkasının sahip olduğuna kendisi de sahip olmak için çırpınan, başkasının elinden sevgilisini aldığı için övünen, sevgili seçiminde sadece maddi çıkarını ön plana alan, başkalarının dikkatini çekme yarışını eğlence sanan, beğenmemeyi entelektüel eylem addeden, nerede kiminle görüldüğünün hesabını tutan insanların birbirleri ile bir şeyler paylaştığını söylemek abes kaçar.

Ben merkezli insanlar dünyasında paylaştıkça çoğalan huzur, mutluluk, pozitif enerji gibi kavramlara rastlamak imkânsızdır. Ben merkezsiz bir hayat dileklerimle sevgiyle kalın…

Makaleye Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
 
6 + 4 =? işleminin sonucunu rakam ile aşağıya yazınız.
 
   
 

Web sitemiz, yorum ekleyen kişiye ait ip adresi, e-posta adresi ve ad-soyad bilgilerini saklama ve resmi makamlarca istenildiği takdirde bu bilgileri yorumcu onayı alınmaksızın iletme hakkına sahiptir.
Ana Sayfa   |   Seri İlanlar   |   Reklam   |   Foto Galeri   |   Şiir Köşesi   |   Künye   |   Önemli Linkler   |   Editörden   |   İletişim
www.eskisehirdehaber.com web sitemizde yer alan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları saklıdır. www.eskisehirdehaber.com'un onayı olmadan bu içeriklerin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması yasaktır.